Türkiye’de Yaşanmış Paranormal Olaylar

  Gerek Türk yapımı korku filmlerinden gerekse çevremizden bir çok paranormal olaylar duyarız. Paranormal ne demek diyenler içinde kısaca açıklayayım. Paranormal kelime anlamı olarak ‘normal dışı’ ve ‘normal ötesi’ anlamlarına gelir. Bazıları halk tarafından uydurma hikayeler olsa da geri kalanlarının gerçekten yaşanmış paranormal olaylar olduğunu kanıtlayan verilerin olmasıyla ülkemizde bu tür vakaların yaşanmış olması bir hayli ürpertici ve bir o kadar da merak uyandırıcıdır. Günümüzde Türk korku filmi alanında usta çalışmalar yapmış kişilerin yaptıkları filmler ise bu dosyalarda yazan gerçek olayların beyaz perdeye yansıtılması olarak bizim izlememize sunulmuştur. Tabi ki dosya da yazanlar sinemaya aktarılırken kişilerin adları da değiştirilmiştir. Bugün sizlerle beraber Türkiye’de yaşanmış paranormal olaylardan bir kaçını öğrenmek istiyorum .

Davutlu Köy (Karadedeler Olayı)

Karadedeler olayını hepimiz duymuşuzdur. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Davutlu köyünde yaşandığı iddia edilen olaydır. Bahsi geçen olayın filmi de vizyona çıkmıştı. Söylenilenlere göre 1989 senesinde köylüler hava karardıktan sonra cini yani paranormal varlıklar görmeye başlamışlar. Bu olay gazetelerde de yayınlanınca işin aslını öğrenmek için yeni mezun olmuş bir gazeteci genç o köye gitmeye karar vermiş ve gitmiştir. Köylü ile konuştuktan sonra konuştuğu herkesin bu olayı doğrulaması üzerine gazeteci H.B. birkaç gün köyde kalmaya karar vermiştir. Köyde 11 gün kalmış ve kamerasına bir paranormal olay kaydedemedikten sonra da evine dönmeye karar vermiştir. Tabi ki halen merakı bitmeyen gazeteci H.B. eski kamerasını 14 yaşındaki bir çocuğa emanet ettikten sonra köyden ayrılmıştır. Çocuk kendisi geri dönene kadar kendisine emanet edilen kamera ile paranormal olayları kaydedecek ve gazeteci geri dönünce de kamerayı ona iade edecektir ancak durumlar hiçte planlandığı gibi gitmez. Yaklaşık üç gün sonra gazeteci H.B. gözaltına alınır. Göz altına alınmasının nedeni ise köydeki üç hanede yedi kişinin parçalanarak öldürülmesidir. Öldürülenlerin için de kamerasını emanet ettiği 14 yaşında çocukta vardır. 3 Şubat 1989 tarihinde bir ormanda H.B.’nin giysileri ve not defteri bulunmuş kendisi de kayıplara karışmıştır. Gazeteci H.B.’nin sorgusunu yapan jandarma ise birkaç yıl sonra bunalıma girmiş ve ardından da intihar etmiştir.

Issız Cuma Mezarlığı

Şimdiki bahsedeceğimiz olay ise Siccin 2 filminde de konu olmuş bir olay eğer bu filmi izleyenler varsa bu olaya aşina olacakları kesin. Gelelim paranormal vakamıza. Çanakkale Yenice ilçesine bağlı Seyvan ve Çakıroba Köyleri arasında bulunan ‘Issız Cuma’ cami mezarlığında yaşandığı söylenen ve halen bu mezarlığın en korkunç mezarlıklar arasında olmasına neden olan paranormal olaylar arasında. 1335 senesinde yapılan bu camiye ‘ıssız’ adı verilmesinin nedeni de cami etrafında başka bir yapının olmamasından kaynaklı. Bu caminin avlusunda bulunan mezarlık ise toplam 680 yıllık. Bu mezarlığa defnedilmiş olan bir anne ve bebeğinin birbirinden ayrı olarak defnedilmesine rağmen her defasında mezarların birleşmesi köylülerin diline dolanmış. Köylünün anlatmasına göre 52 sene önce Hatice adında bir kadın bir kız bebek dünyaya getirmiş ve doğumundan sonra kısa bir süre sonra vefat etmiş.  ‘Ayşe’ ismi verilen bu bebekte maalesef doğduktan sonra çok fazla yaşamamış ve 20 gün sonra o da vefat etmiş. Ayşe bebek, köylülerin yardımıyla annesinin defnedildiği mezara defnedilmiş ve birkaç gün sonra da yakınları mezarlarını ziyaret etmek istedikleri zaman korkunç manzarayla karşı karşıya kalmışlar. Birbirinden ayrı olarak defnedilmiş mezarların birbirlerine birleştiğini gören cenaze yakınları uğradıkları şoku atlattıktan sonra da köylülerin yardımıyla mezarları yeniden birbirinden ayırmış. Bir sonraki ziyaretlerinde de iki mezarın birleştiğini gören aile fertleri mezarları ayırma işlemini birkaç kere daha tekrar etmişler ve her seferinde anne ve küçük bebeğinin mezarını yeniden birleşmiş olarak görmüşler sonunda da bu iki mezarı kendi halinde bırakmaya karar vermişler. Siccin 2 filminden sonra da bu anne ve kızının mezarlığını ziyarete gidenler büyük bir şoka uğradıklarını söylüyorlar ve halen merak edip bu mezarları ziyaret etmek isteyenler mevcut.

129 No’lu Apartman

Şimdiki paranormal olayımız ise günümüzde yaşanmış olaylardan yani diğerleri kadar eski değil. Olay 2009 yılında meydana gelmiş. O zamanlar ODTÜ’de öğrenim gören iki kız öğrenci bir apartmanda öğrenci evi dairesinde yaşarlar ve bir gece yarısı da mumlar yakarak evlerinde ayin düzenlerler. 129 numaralı apartmanın en üst katında ikamet eden öğrenciler ayin yaptıkları gece korkunç ve gizemli bir şekilde öldürülmüş olarak bulunurlar. Apartman sakinleri verdikleri ifadede o gece apartmanda çok şiddetli bir deprem olmuş ve apartman içerisinde bulunan eşyalar sağa ve sola savrularak zarar görmüş aynı zamanda da camlar kırılmıştır. Bu olay sonunda da apartman sakinleri apartmanı derhal boşaltıp başka yerlere taşınmışlardır. Günümüzde ise bu apartmana girmeye kimsenin cesareti olmamış ve günümüzde yaşanmış paranormal vakalar arasında da en gizemlisi olarak kayıtlara düşmüş. Bu apartmana girmeye cesaret edenler ise içeride çok ağır bir koku duyduklarını ve kendi kendilerine kırılan camları gördüklerini söylemişlerdir.

Antalya’da Bulunan Paranormal Apartman

Evet sırada ki paranormal olayımızda günümüzde yaşanmış olaylardan. Bu olay Antalya’da yaşanılıyor ve halen tesirini gösteriyor. Cinli olduğu iddia edilen bu apartmandan halen ne kimse ev satın alıyor ne de kiralıyor. Sebebi halen merak konusu olan bu apartman hakkında kimisi bir yatır üzerine inşa edildiğini söylüyor kimisi de bu evde yaşayan bir kızın cinnet geçirerek annesini öldürmesinden sonra bu olayların yaşandığını dile getiriyorlar. Eskiden bu apartmanda yaşayan sakinler gece yattıktan sonra kendilerini banyoda yatıyor olarak buluyormuş ve evlerin içerisinde kapılar ve pencereler gizemli bir şekilde hareket ediyormuş. Bu apartmanın altındaki marketlerde ise orada çalışmış kişilerin söylediğine göre raflarda bulunan ürünler ya yer değiştiriyor ya hareket ediyor ya da düşüyormuş. Depo bölümünde bulunan koliler ise zarar görmüş ve takla atmış vaziyette bulunuluyormuş . Bir ara bu söylentilerin uydurma olduğunu düşünen bir grup genç ellerine birer kamera alıyorlar ve dalga geçmek amacıyla apartmanı çekiyorlar. Çektikleri videoda da bir hayli paranormal olaylar kayıt altına alıyorlar. Video günümüzün formatında olduğu için isteyen kişiler kalen internetten bulup seyredebilirler internette videosu bulunmakta. Video da saat 4 civarında çatının solunda bir insan görünüp kayboluyor ve üç dakika sonra da birinci katın penceresinden beyaz bir varlık geçmekte.

Sakarya’da Bulunan Büyülü Köşk

Şimdiki paranormal vakamızda bir filme konu olan vakalardan. Eğer izleyeniniz varsa bu olay Azem filmine konu olmuş. 1921 senesinde Sakarya’da yaşanmış bu olay bir köyde açıklanması zor olaylar yaşanılınca köyün 117 hanesi köyü bırakıp kaçmışlar. Arapçada ‘savunucu’ anlamına gelen azem büyüsünün yapılması ve bu büyünün ardından da bu köye cinlerin bastığını iddia eden köylüler ziyarete gitmek isteyenleri uyarıyor bazen de yol üstünde jandarma ekipleri tarafından geri çevriliyormuş.

Küresel Isınma Nedir?

Sosyoekonomik Yalnızlık: Türkiye Sınıf Uçurumu