Sizi Derinden Etkileyecek Film Tadında 7 Oyun

Yeni bir yazıma hoş geldiniz! Bugün biraz farklı bir konudan size bahsetmek istiyorum. Nedir bu konu diye sorabilirsiniz, bugünkü konumuz video oyunlar. Bir çoğunuzun gözüne çarptığı üzere oyun sektörü, son zamanlar da büyük bir yol kat ederek gerçeğe daha yakın grafiklerle, filmlerdeki çekim teknikleriyle hatta bazen Keanu Reeves, Norman Reedus gibi gerçek sinema oyuncularına yer vererek oyunlarını yayınlamaya başladı. Sinematografi, hikâye, oyun müzikleri gibi etkenlerin daha fazla önem kazanması, oyuncuları tatmin etmesiyle birlikte, video oyun sektörüne daha fazla insan çekmeyi başardı. Tabii bundaki en büyük etkenlerden biri de görsel efektler için kullanılan teknolojinin iyi bir yol kat etmesi de örnek olarak verilebilir. Bu gelişmelerden sonra birçok insan film izler gibi oyunları izlemeye ve bundan da zevk almaya başladı. İşte bugün size, koltuğunuza uzanıp mısırınızı da yanınıza aldıktan sonra izlenebilecek bir film bulamadığınız an, imdadınıza koşacak 7 tane film tadında oyun önerisinde bulunacağım.  

#1 Ryse: Son of Rome (Xbox, PC)

Zamanında Crytek tarafından geliştirilen ve Microsoft Studios tarafından yayınlanan 2013 yılına ait oyunumuz günümüz için hala iyi grafiklere sahip olmakla birlikte iyi ara sahnelere de sahip. Kısaca hikayesinde bahsetmek gerekirse de ailesi barbarlar tarafından kaçırılıp öldürülen Marius Titus, Roma askeri olmaya karar verip intikam almak için yola koyulduğu güzel bir intikam hikayesini anlatıyor. Eğer Roma dönemine bir ilginiz varsa ve Roma dönemi hakkında filmler izlemeyi seviyorsanız bir bakmanızı öneririm. 

#2 The Order: 1886 (PlayStation)

Çıktığı dönemde birçok kişiyi ışıklandırma, kaplama detayları, ara sahneleri ve grafikleriyle etkileyen oyunumuzun hikayesi ise Victoria Londrası’nda seçkin bir şövalye birliği üyesi olan Galahad’ın gelişmiş silahlarla birlikte insanlığı kurtarmaya çalışmasını anlatıyor. Herkes tarafından çok iyi bir oyun olarak kabul edilmese de oyunlara getirdiği sinematik metotlarla birlikte günümüz birçok oyunu etkileyen Order: 1886, hala oynanabilecek iyi oyunlardan biri.  

#3 Life Is Strange Serisi (PlayStation, Xbox, PC)

Life Is Strange serisi, her oyununda anlattığı akılda kalan ve kalbi yaralayan farklı hikayeleriyle insanları kendisine çekmeyi başarıyor. Oyunun kendisine has sanatsal çizimleri, ışıklandırma ve gölgelendirme gibi detaylara verdiği özenle size sanki bir sanat galerisine gitmiş hissiyatı yaşatıyor. Oynarken dinlediğiniz bazı müzikleri de, şarkı listenize hemen ekleyeceğinizi söylemeden geçmek istemiyorum. 

#4 Call Of Duty: WW2 (PlayStation, Xbox, PC)

Adından anlaşılacağı üzere II. Dünya Savaşı’nı ele alana oyunumuz 2018’de “oyun motorlarında en iyi kamera yönetmenliği” ödülünü kazandı. Oyunumuz beş saat gibi kısa bir süreye sahip olsa da her sahnesi size dolu dolu bir İkinci Dünya Savaşı filmi tadını veriyor. Eğer Normandiya Çıkarması gibi olaylara birincil bakış açısından oynamak ve güzel bir İkinci Dünya Savaşı filmi izlemek istiyorsanız size önerim bu oyuna bir göz atmanızdır. 

#5 God Of War (PlayStation,PC)

14 Ocak 2022'ye bilgisayarlara da geleceği duyurulan God of War, oyun dünyasının baş yapıtlarından birisi dersek yanılmış olmayız. Gerek anlattığı İskandinav Mitolojisiyle gerek ana karakterleriyle oyuncuların ilgisini çekmekle birlikte, kullanılan ışıklandırmalar, animasyonlar ve tek kamera ile kesintisiz çekim tekniğini kullanmasıyla size güzel bir film izliyormuş hissiyatı veriyor. 

#6 Red Dead Redemption 2 (PlayStation, Xbox, PC)

Bu oyunu neden Life Is strange gibi seri olarak incelemedin diye sorarsanız kısaca cevabım size teknoloji olacaktır. İlk oyunun başardığı sinematografiye hiçbir lafım yok ama ikinci oyunun yaptığı işler çok üst düzey. Red Dead Redemption 2, sahne geçişleri, animasyonların yumuşaklığı, diyalogların derinliği, sizi eskiden pazar günü kahvaltı sofrasında ailenizle izlediğiniz TRT’deki western filmleri tadı verirken aynı zamanda o filmlerin içerisinde bulunmanızı sağlayacak iyi oyunlardan biri. 

#7 The Last Of Us Part II (PlayStation)

Last of us Part II’yi oynarken aklımda olan tek bir soru vardı: Acaba ben bir oyun mu oynuyorum yoksa bir film mi izliyorum? Her sahnesindeki görsel efektleri, sanatsal görüntüleri, karakterlerin oyunculuklarıyla, çekim teknikleriyle ve bunların sizi derinden etkileyen bir hikayeyle birleştiğini görünce neden oyun sektörünün film ve diğer sektörleri kolaylıkla geçtiğini anlayabiliyorsunuz.  Hemen unutmadan söylemeliyim ki ilk oyunu oynamadan ya da bir yerlerden izlemeden bu oyunu oynamamanızı tavsiye ediyorum.  

depresyon ve yas dönemi

Depresyon Ve Keder

Archeological Sides You Should Visit in Turkey and Cyprus