SEO uyumlu makale nasıl yazılır? SEO nedir?

seo uyumlu makale nasıl yazılır

SEO Nedir?

Herkese merhaba arkadaşlar birçok içerik üreticisinin aklında meşguliyet yaratan temel konulardan birisinden bahsetmek istiyorum. Bugün size “SEO nedir“SEO uyumlu makale nedir?” “Seo uyumlu makale nasıl yazılır?” bunlardan bahsedeceğim. Dikkatle ve adım adım ilerleyecek olursanız, siz de içeriklerinizi SEO uyumlu hale getirebilir, içeriklerinizin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

#1 SEO nedir?

"Öncelikle SEO, arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine "taramasına" olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek "web sitesinin optimize edilmesi" hedeflenen anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseltilmesidir."*

*- https://tr.wikipedia.org/wiki/Arama_motoru_optimizasyonu

#2 SEO uyumlu makale nedir?

SEO uyumlu makale ise üretmiş olduğunuz makale içeriklerinin, yazım ve yayın aşamasında, arama motorlarının tarayabilmesi, üst sıralara çıkartması için gerekli nitelikleri barındırma yaptığı makaleye denilmektedir.

SEO uyumlu makalelerin, anahtar kelime içermesi, başlıklarda anahtar kelimelerinin kullanılması ve içeriğe ait bilgi kısmında anahtar kelimelerin barındırılması gerekmektedir.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimeler, arama motorlarında bizim aratmış olduğumuz kelimelerden oluşmaktadır. Mesela ben küçük kızım için bir kitap alacağım ve arama motorunu açıp bu kitapla ilgili araştırma yapmak istiyorum. “Kırmızı Başlıklı Kız” yazdığımda aşağı kısımda çıkan “Kırmızı Başlıklı Kız nedir?” “Kırmızı Başlıklı Kız kimdir?” “Kırmızı Başlıklı Kız kitabı” vb. çıkan arama önerilerinin her biri anahtar kelimeleri oluşturmaktadır. Aranmış ve aranması muhtemel kelimeleri arama motorları karşımıza çıkartır.

#3 Anahtar kelime analizi için kullanabileceğimiz araçlar:

  • Google: “Benim İngilizcem zayıftır, ben karmaşık sistemlerden anlamam, beni yormasın üzmesin ama anahtar kelimeleri bulayım.” diyorsanız Google arama motoru sizin için ideal bir araçtır. Google.com adresine giriyoruz ve üzerine yazacağımız makalenin temasına ilişkin olarak ufak çaplı bir araştırma yapıyoruz.

#4 Ubersuggest

  • UberSuggest: Bu konuda başarılı bir sitedir. Günde 3 kez ücretsiz kullanım hakkınız var. Eğer içerik işinden para kazanıyorsanız ücretli sürümünü de satın almanızı tavsiye ederim. https://neilpatel.com/ubersuggest adresine giriyoruz ve karşımıza çıkan kısımdan öncelikle ülkemizi tercih ediyoruz. Ardından aşağıdaki işlemleri uyguluyoruz.

Yeşil olarak işaretlediğimiz alan kelimemizi gördüğünüz alan. Burada bir işlem yapmıyoruz. Sol tarafta "Keyword Ideas" yazıyor, ona tıklıyoruz.

#5 Ardından açılan sayfada

Gördüğünüz gibi mavi kısımda anahtar kelime örneklerini görüyorsunuz. Bunları kullanacaksınız arkadaşlar. Sarı işaretli kısımda ise Google'ın tıklama başı maliyetlerini görüyorsunuz. Turuncu kısım ise SEO açısından vereceğiniz mücadeleyi gösteriyor. Olur da mavi kısımda yeterince kelime bulamazsanız, ilişkili olacağı kelimeleri bulabileceğiniz RELATED başlığına yani kırmızıyla işaretlediğim yere tıklayarak alana geçiş yapabilirsiniz.

#6 Anahtar kelimeleri bulduk, şimdi ne olacak?

Anahtar kelimeleri dediğim yöntemlerle bulduk diyelim, şimdi ne yapacağız? Yapacağımız işlem bu dakikadan sonra içeriğimizi yazarken, anahtar kelimeleri makalemizin içinde kullanmak. Ne çok ne az; kararınca olacak şekilde yerleştirmek. Ayrıca başlığımızda da iki adet anahtar kelime kullanmaya özen göstermeliyiz. Bunu kendi yaratıcılığımıza bağlı olarak yedirmeliyiz. Aynı şekilde metnimize giriş yaptığımız bilgi kısmında da 2 veya 3 anahtar kelimeye yer vermemiz SEO açısından bize fayda sağlayacaktır. Unutmayın her satır, bir anahtar kelimedir.

Anahtar Kelimeleri kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

*Arkadaşlar arama motorları sizin ne kadar çok anahtar kelime kullandığınıza değil de kaliteli ve özgün içerik yazıp yazmadığınıza dikkat eder. Yani ne kadar çok kelime kullanırsanız o kadar iyidir gibi bir algı oluşmasın. Özellikle Google bu tarz metinleri spam olarak değerlendirir. 400 kelimelik bir makale için yaklaşık 15 kelime civarında anahtar kelime kullanımı yeterli olacaktır.

* Etiketler kısmında kullanacağımız anahtar kelime sayısı toplamda 10 kelimeyi geçmemelidir. Geçmesi halinde Google bizi spam olarak algılayacaktır.

* Metninizin içinde geçen anahtar kelimeleri belirginleştirme adına kalın olarak belirtmeniz size ekstra fayda sağlayacaktır.

* Yazdığınız içeriğin, barındırdığı anahtar kelimelerle bağlantısı olmalıdır. Sırf üst sıralara çıksın diye alakasız konulara dahi anahtar kelime kullanımı siteniz için olumlu değil aksi bir sonuç doğurur.

* Yazılarınızı başlıklara ayırarak ve görsellerle besleyerek zenginleştirin. Parçalı halde üretilen içerikler okuyucunun dikkatinin dağılmasını, göz yorgunluğunu engeller ve okuyucuyu konuda tutar.

* Anahtar kelimeler bozulmadan, arama motorlarında olduğu gibi görülmelidir.

-Ayrıca anahtar kelimelerin haricinde de, SEO uyumlu makale yazarken; iç ve dış bağlantılar vermeye de özen gösteriniz. Fotoğraflarınızı seçerken telifsiz, stock fotoğraflar seçmeye gayret ediniz yoksa başınız ağrıyabilir. Yazılarınızı word içerisinde yazarsanız, yanlışsız bir dille yazmanız da kolaylaşır. Unutmayın Google imla hatalarına da dikkat etmektedir.

SEO uyumlu makale örneği olarak bu makaleyi inceleyebilirsiniz: 

https://kampustesin.com/dunyaniza-katabileceginiz-hobi-cesitleri/

Umarım yararlı bir içerik olmuştur herkese emeğinin karşılığını aldığı güzel günler diliyorum... 🙂

hobi çeşitleri

Dünyanıza katabileceğiniz 5 farklı hobi çeşitleri

What is Bitcoin and How to Work Bitcoin ?