Pasif Gelir Kaynakları: 5 Öneri! Pasif Gelir Nedir?

pasif gelir kaynakları

Pandemi ile birlikte değişen dengelerde özellikle gençler paraya daha kolay ve hızlı ulaşmak istiyor. Bu artık pasif gelir kaynakları ile mümkün. Sizde pasif gelir nedir nasıl elde edilir diyorsanız yanıtları yazımızda.

İçerik Kapsamı

 1. Pasif Gelir Nedir?

 2. Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

 3. Pasif Gelir Yöntemleri

 

1. Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir mümkün olan en az çaba ve zaman ile kazanılan parayı özetlemektedir. Burada insanlar tam zamanlı ya da yarı zamanlı işlerde çalıştıkları kadar zaman ya da emek harcamadan aynı iş üzerinden bir gelir akışı sağlanır.

Fakat başlangıçta sabırlı olmak ve düzenli olarak kaynakları takip etmek gerekmektedir. Sonrasında artık sizde pasif gelir ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

 

2. Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir?

Pasif gelir elde etmek için öncesinde sunmanız gereken bir kaynak vardır. Bunlar finansal kaynaklar olabilir. Örneğin hisse senedi yatırımı yapmak ya da halihazırda yaşadığınız evin bir kısmını kiralamak finansal kaynaklarınızı sunmak olabilir.

Burada sanılanın aksine yalnızca zenginler pasif gelir elde etmez. Yeterli finansal kaynağınız yoksa, sosyal ve entelektüel kaynaklarınızı kullanabilir yani bilginizi, deneyimlerinizi ya da emeğinizi satabilirsiniz. Pasif gelir elde etmenin mantığını gördükten sonra gelin şimdi nasıl yapılacağını öğrenelim.

3. Pasif Gelir Kaynakları

 • Stok Fotoğraf Satın: En çok bilinen ve en çok önerilen pasif gelir yöntemi stok fotoğraf satmaktır. Bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız stok fotoğraflarınızı belli bir komisyon karşılığında dolar kuru ile satabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz bazı siteler:
 • Shutterstock 
 • Adobe Stock 
 • İStock
 • Pexels

 

 • Blog Yazıları Hazırlayın: Yazı dilinize güveniyorsanız hobileriniz, deneyimleriniz ya da kurgunuz ile hazırladığınız blog yazılarınızı ilgili kişilere ulaştırabilirsiniz. Bunu kendi adınıza yapabileceğiniz gibi kendini online olarak ifade etmek isteyen markalar için de yapabilirsiniz. Günümüzün gözde mesleği internet haberciliğine giriş niteliği taşıyan bu yöntem size güzel fırsatlar ve kazanç sağlayabilir.

 

 • Dijital İçerikler Üretin: Sosyal medya artık her alanda. Kendi tarzınızı oluşturabilir, hemen dijital içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Instagram Twitter Youtube vb. platformlarda görsel içerikler paylaşabilirsiniz ya da podcastler aracılığı ile sesinizi duyurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yeni bir hesap oluşturmak. Uzmanlık alanınız yaşam tarzınız ya da sadece fikirleriniz ile insanlara ilham olabilirsiniz.

 

 • Satış Ortaklığına Katılın: Her yerde gördüğümüz komisyonlu linkler satış ortaklığının bir parçasını oluşturuyor.  Markalar artık ürünlerini gerçek kullanıcılar ile tanıtmayı seçiyor ve hayatın içine ürün yerleştiriyor. Kullandığınız ürünleri denediğiniz hizmetleri sosyal medya platformları aracılığı ile tanıtabilir ve görüntülenmeniz karşılığında para kazanabilirsiniz.  Burada önemli olan nokta kitlenizin tamamen organik olması ve elbette benzer zevk ve ihtiyaçlara sahip olmanız. Takipçileriniz ile güzel bir bağınız olduğunu düşünüyorsanız satış ortaklığı tam size göre. Satış ortaklığı yapabileceğiniz markalara ulaşma konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu hizmeti veren ajanslarla iletişime geçebilir ya da bu işi yapan kişilerden bilgi alabilirsiniz.  Bu kanalla tanıtım yapan bazı Pazar Yerleri ise şu şekilde:
 • Trendyol
 • Hepsiburada

 

 • Tasarım Yapın: Dijital ürünler tasarlamaya ilgiliyseniz, logo afiş hazırlamada iyi olduğunuzu düşünüyorsanız Canva, Etsy vb sitelere tasarımlarınızı yükleyebilir ve ürününüz her kullanıldığında aynı miktarda parayı tekrar kazanabilirsiniz. Bu yöntemin avantajı bu ve benzeri sitelerin uluslararası kaynaklara ulaşmanızı kolaylaştırması. Bu sayede sürekli çaba harcamadan farklı para birimleri ile kazanabilirsiniz.

 

Bahsettiğimiz bu yollardan her biri başlangıçta kolay görünse bile emek ve sabır ister. Tüm bunlara hazırlıklı olduktan sonra sizde pasif gelir elde edebilirsiniz.

 

Para Kazandıran Uygulamalar içeriğimizde de pasif gelir elde edebileceğiniz kaynaklar mevcut. Göz atabilirsiniz.

Kediler

Kediler Hakkında Bilinmeyenler

fotoğraf çekmek

10 Maddede Mobil Fotoğraf Çekmek İçin Bunlara Göz Atmalısın