Normal Davran Bu Sadece Bir İş Mülakatı

Doğal bir sauna yöntemi olan İş Mülakatı yapacaksanız, kalifiye bir işe girmek istiyorsanız, emeğinizin karşılığını alacağınız ve aidiyet duygusu ile sahip çıkacağınız bir iş istiyorsanız hizmet ayağınıza geldi. 

İş Arama Süreci Nedir?

İş Mülakatlarında Kendini Tanıtma

Mülakat Esnasında Beden Dili

Referans Ne Demek? Hangi Dayımı Referans Göstermeliyim?

Mesleki Motivasyon

Tüm bu maddeler hakkında çok önemli ve göz ardı edilemeyecek bilgiler veriyorum lütfen kağıt ve kalemlerinizi alın not almanız gerekebilir.

İş Arama Süreci Nedir?

Kendimize bir takım sözler verdik ve kahvelerimizin yanında yemin ettik, ant içtik (ihtiyacı olan tövbe de edebilir), başa çıkacağız bu süreçle ve bir yolunu bulup başaracağız kendimize uygun işi bulacağız.

Eski işimizden istifa edişimizi gözden geçiriyor ve kendimize şu soruları soruyoruz;

     ‘Acaba yanlış mı yaptım?’

    ‘Yani mobbinge bir müddet daha dayanamaz mıydım?’ 

    ‘İçimde kaldı birilerini daha alttan alsaydım.’ 

    adlı içsel boğuşmalarımız bizi dönülmez ufuklara yönlendirir. Dikkat edelim. Hemen hepsini bir kenara bırakalım. Çok düşünmekte çok konuşmak gibi insanı zor durumda bırakabilir. 

 İş Mülakatlarında Kendini Tanıtma

Geçen ay kurumsal yabancı yatırımcı bir şirketin mülakatına katıldım. Gülümsemeyi bilmeyen ve beni bıçaklamak istediklerini düşündüğüm üç kişi gerçekleştirdi operasyonu. İnsan Kaynakları Müdürü ‘ Kendinizi en baştan anlatır mısınız?’ diye sordu. Ve ben gereksiz muhabbet müdürü olarak kendimi konumladırıp ’21 Kasım 1990 yılında Ankara’da Dünya’ya geldim ehueh’ diye başladım. İnsanlar gülümsedi ve iş yaşamımı en baştan anlatmamı istediklerini söylediler. İstediğim gülümseme bu değildi farkettim. Sonrasında mülakat kırk dakika kadar devam etti ama sanırım ben çok daha öne elendim. Çıkarken aslında bi tanısanız çok seversiniz yia demek istedim ama beni diğerlerinden ayıran bir kriter olur mu? bilemedim. Teşekkür ettim ve yanlarından ayrıldım.

Mülakat Esnasında Beden Dili

Mülakat esnasında en önemli kriter beden dilimiz. Ne olduğumuzu, nasıl bir karakterimiz olduğunu sözlere dökmeden ifade eder beden dili. İş mülakatı doğal ve ücretsiz bir sauna olduğu için biraz terlemeniz normal. Önemli olan deodorant kullanmış olmanız. Ellerde ve ayaklarda buz kesmesi, kalp çarpıntısı olabilir. Sakinliğimizi bozmadan kendimiz olup, olduğumuz gibi davranmaya çalışıyoruz. Doğallık her zaman nambır van! Yani şimdi doğallık dedim diye boş evde yalnızmış gibi davranmaktan bahsetmiyorum. Anlamak isteyen anladı diye ümid ediyorum.

Referans Ne Demek? Hangi Dayımı Referans Göstermeliyim?

Maalesef acı bir gerçek; toplumumuz henüz esprili ve çok yönlü gelişmeye hazır olan insanlara gereken ilgiyi göstermiyor. Oysa yabancı toplumlar bu şekilde değil. İnsanlar mülakat esnasında kendi konumlarından bahsetmiyor(!) ve çalışan adayının profilini inceliyor, yaptığı işe kendi fikrini ve rengini katabilecek mi? alanında uzman mı?, hobileri, kitap okuyup okumadığı, yada bir hayvan besleyip beslemediği gibi özelliklerini inceliyor. Çünkü kurumuna ancak bu şekilde katkı sağlayabileceği düşüncesini benimsemişler. Ne hoş. Hayal Dünya’sından derhal çıkıp kendi Dünyamıza dönüyoruz ve coğrafyamızda bu tip mülakatlara katılacaksak daha başı ezilebilir, motamot konuşan,yalnızca önüne gelen işi sorgulamadan yapan bir çalışan olmanın kabul edilebilir olduğunu unutmuyoruz. Eklenti olarakta muhakkak olmazsa olmaz bir torpil dayı buluyoruz. Dayının manevi ağırlığı çok mühim. Sonrası önemsiz… 

Mesleki Motivasyon

Şimdi ise dönüp baktığımda pişman değilim. Evet iyi ki konuştum, iyi ki gülmek istediğimde güldüm, önüme gelen işe kendi fikrimi koydum. Ben birilerini değiştirmeye çalıştım ancak o halde bizdeki değişiklik kabul edilebilir olacak. Renge ihtiyacımız var, farklılıklara. Herkes bir köşede oturup varoluş sıkıntıları ile sonsuza kadar susabilir. Bu zor değil. Ama durumunu, gerginliğini, düşüncelerini gülerek ve gülümseterek anlatabilmek, empati yaptırmak, işine aşk katmak enerji ister. Bireysel, toplumsal, sektörel gelişimin anahtarını verdim. İsteyen şimdi tüm kilitleri açar. Benden bu kadar, bizde burda ilim irfan dağıtıcısı değiliz sonuçta. Unutma forever positive energy bebeğim!

ÇOCUĞUMUZU KAVGACI OLMAMAYA NASIL İKNA EDERİZ ?

Bitcoin Nedir?