NFT Nedir?

Teknoloji her geçen gün gelişiyor. Peki NFT nedir? Dünyanın bir ucundan diğer ucuna ulaşmak artık çok kolay. Merkezi olmayan teknoloji ise insanlar için vazgeçilmez bir umut vaat ediyor. Blockchain bu konuda günümüzün en çok merak edilen konularından biri ve dijital hayat ile ayrılmaz bir bütün oluşturuyor. Kripto para ve NFT güncel Merkeziyetsiz Borsanın en önemli yapıtaşlarıdır. NFT’leri  dijital sanat eseri ve koleksiyon parçası olarak, kripto paraları ise yeni ve gelişen dünyanın para birimi olarak tanımlayabiliriz . NFT’ler blockchain altyapısı ile gelişir ve her biri bir koleksiyonun parçası kabul edildiği için nadir ve değerli görülüyor. NFT (Non Fungible Token ) Değiştirilemez Token anlamına gelir.

#1 NFT Ne İşe Yarar

Geçmişten günümüze kadar uzanabilmiş tablolar ve heykeller ne kadar değerlidir. Onları değerli yapan sadece bu güne kadar dayanabilmeleri değil yapan kişinin elinden çıkan tek ve eşsiz parçalar olmasıdır. NFT sanatçıları da bu durumu günümüze uyarlayıp dijital sanat eserleri oluşturmaktadır. Tek ve eşsiz oluşları onları değerli yapar. Her bir sanatçının kendine ait koleksiyonları ve her koleksiyonda  birbirinden farklı pek çok eseri yer almaktadır. NFT’lerin bir ticaret materyali  olarak kullanılması, yeni nesil sanat anlayışına uyması , kripto para ile bağlantılı olması NFT ne  işe yarar? sorusuna cevap olarak pek çok alanda kullanılabileceğinin cevabını bize verir. Onlardan ilerde çok göreceğimiz kesin

#2 NFT Fiyatlandırılması

2017 yılından beri NFT’lere 174 milyon dolardan fazla para harcanmıştır. İlk üretilen NFT’lerden biri olan CryptoPunk oyununa ait bir karakter olan Alien2089, Ocak 2021’de 605 Ethereum (27.02.2021 tarihli fiyatıyla 6.455.000 TRY) karşılığında satılmıştır. Bugüne kadarki en yüksek değerli NFT satışı, kripto sanatçısı Beeple'ın Christie's'de müzayedeye çıkardığı "Everydays: The First 5,000 Days" elde etti. Beeple’ın 5 bin parçasının bir derlemesi olan jpg formatındaki dijital sanat eseri 69,4 milyon dolara (yaklaşık 550 milyon Türk lirası) satıldı. NFT’ler yapan kişinin ve bulunduğu koleksiyonun değerine göre değerlenir. Bir ürün ne kadar zor bulunur ve ne kadar özel ise fiyatı o kadar çok olur. Basit gibi görünen eserler ise zamanla değerlenebilir. Bu durum her yatırımcı , alıcı ve satıcının işlemine göre değişir. Çok ucuz NFT’ler olduğu gibi değerini katlamış olanlarda çok fazladır. Bu nedenle NFT’ler bir yatırım aracı olarak kullanılabilir ve bu durum onun daha da göz önünde olmasını sağlayacaktır.

#3 NFT Geleceği

NFT Geleceği

Kripto paralar Bitcoin ile hayatımıza 2010 yılında girmiştir. Bu güne kadar gelişimi çok yükseklerde seyreden Bitcoin ve kripto para piyasası pek çok insana merkeziyetsiz borsa ve para kazanma yolu açmıştır. Geleceğin para birimleri olarak görülen kripto paralar gibi NFT’ler de geleceğin dijital sanat eseri ve materyalleri olarak görülüyor. Dünyanın her yerine anında ticaret yapabileceğiniz bu varlıkların somut varlıklardan çok daha fazla talep göreceği kesin. Her an her yerden amaç ister  ticaret olsun, ister gerçek bir dijital varlık havuzu oluşturmak olsun durmadan işlemeye devam ediyor.  NFT’ler Blockchain zincirine bağlı güçlü ve gelişen bir halka ve önü çok açık görünüyor.

#4 NFT Nasıl Yapılır

Herkes bir NFT oluşturabilir. İhtiyaç duyulan tek şey bir dijital cüzdan, küçük bir miktarda Ethereum satın alma ve içeriği yükleyebileceğiniz bir NFT veya kripto sanatına dönüştürebileceğiniz NFT pazarına bağlantıdır. NFT’ler her şeyden oluşabilir düz renkli bir kare veya bir maymun resmi hiç fark etmez. İnsanlar aklınıza gelebilecek her şey ile NFT oluşturabilir. Bir koleksiyonun parçası olmadığı sürece o artık sizin NFT’niz olacaktır. Tebrikler artık bir dijital sanat eserine sahipsiniz.

Lucid Rüya Nedir?

AFGANİSTAN: BARIŞIN UĞRAMADIĞI ÜLKE