Lanetli Ekmek Olayı

Tarih boyunca gizemi çözülememiş, hakkında türlü teoriler oluşturulsa da çözüme kavuşmayan birçok olay yaşanmıştır. Bunlar arasında en ilgi çekici ve hala çözülememiş olayların başında lanetli ekmek olayı geliyor. Peki lanetli ekmek olayı nedir?

 

Lanetli ekmek olayı, Fransa’nın Pont Saint Esprit köyünde gerçekleşen, hakkında birçok teori olmasına rağmen aydınlatılamamış bir olaydır. Lanetli ekmek hikayesi 15 Ağustos 1951 günü başlayan bir dizi esrarengiz olayın başlangıç tarihi olarak kayıtlara geçmiştir.

Kaynakça: Evrim Ağacı

Diğer yazıma da daha sonra göz atmak ister misiniz?

Yüz Yüze Eğitim

#1 Tuhaf Bir Sabah

Olay, 1951 Fransa’sında Pont Saint Esprit köyünde, köy halkının davranışlarında tuhaflık sezilmesiyle başlıyor. O sabah, bütün köyde normalin dışında seyreden olaylar meydana geliyordu. Bazı köylüler kırmızı yılanların kendine saldırdığını, bazıları insan yiyen bir kaplanın kendilerini kovaladığını, bazıları ise kendilerinin öldüğünü iddia ediyordu. Büyük bir çoğunluğu halüsinasyon gördüğünü söylüyordu. Kimileri ise fiziksel olarak kendini iyi durumda hissetmiyordu. Düşük kan basıncı, halsizlik ve kusma belirtileri gösterenlerden ötürü bu önceleri bir gıda zehirlenmesi olarak yorumlandı. Kelimenin tam anlamıyla köy bir tımarhaneye dönüşmüştü. O gün kasabanın başına gelenler bugün hala dehşet verici özelliğini korumaktadır. 

 

#2 Pont Saint Esprit İncelemeleri

Pont Saint Esprit köyündeki gelişmeler, Fransa’nın ve dünyanın gözünü buraya çevirdi. Olayların ardı arkası kesilmediğinden durum kontrol altına alınmak istendi. Daha sonraları lanetli ekmek olayı olarak adlandırılacak bu vaka, araştırılmaya başlandı. Doktorlar ve yetkililer olayla ilgilenmek üzere Pont Saint Esprit köyüne yönlendirildi. İki yüz elliden fazla köy sakini takip altına alındı ve onlarcası akıl hastanesine kaldırıldı. 

 Ancak durum bu kadar basit kontrol altına alınabilecek bir olay değildi. Hatta burada tedavi gören hastalardan biri kendisinin uçak olduğunu söyleyerek ikinci kattan atlayacak ve koşmaya başlayacaktı. Bütün bu olaylar sonrasında lanetli ekmek olayı hakkında geniş çaplı bir inceleme başlatıldı.

#3 Ekmeğin Etkisi

İncelemelerin sonucu oldukça tuhaftı. İddialara göre, o sabah fırından ekmek almış tüm Pont Saint Esprit yerlilerinde bir terslik gözleniyordu. Bu fırının ekmeğinden az tüketenler şiddetli baş ağrısı ve halsizlik gibi fiziksel rahatsızlıklar, fazla tüketenlerde ise halüsinasyon gibi derin psikolojik rahatsızlıklar gözlemleniyordu. Araştırmalar fırın üzerine yoğunlaştırıldı ve sonuç insanın kanını donduracak cinstendi: Ekmeklerin içinde dünyanın en güçlü halüsinojen etkeni olan LSD’nin ana maddesi ergot mantarına rastlanmıştı. Bu durum ergot mantarının işlenmemiş ve çiğ halde nasıl bu kadar derin etkiler bırakabileceği sorusunu akla getiriyor. Böylece LSD maddesinin doğrudan ekmeklerin içine karıştırılabildiği ihtimali de konuşulmaya başlanıyor. Ancak her halükarda ‘Fransa’nın lanetli ekmeği’ nin sorumlusu olarak köyün fırıncısı Roch Briand olarak gösterilmeye başlandı. 

 

 

#4 Teoriler

Ekmeklerdeki ergot mantarı sebebiyle fırıncı, olayların tek sebebi gibi görünüyordu. Ancak olaydan sonra birçok teori ortaya atıldı. Bunlardan en güçlü olanı, CIA’in MK adını verdiği zihin kontrolü denemelerine bir denek olarak Pont Saint Esprit köyünü seçmesi ve LSD’nin işe yarayıp yaramadığını denediği teorisiydi. Buna göre, CIA köyün fırınıyla anlaşmış ve etken maddeyi ekmeğe karıştırıp Pont Saint Esprit halkına lanetli ekmek sunmuştu. Buna ek olarak, ilerleyen dönemlerde bir CIA ajanı ile bir ilaç firmasının arasında geçen görüşmenin detayları sızdırıldı. Üstelik bahsi geçen ilaç firmasının köye 100 km ötede ve LSD üretimi yapan bir firma olması mevcut teorininin gerçek olma ihtimalini bir hayli güçlendirse de bu teori de diğerleri gibi kanıtlanamamıştır. Özetle, birçok soru işareti ve birçok cevap barındıran bu tuhaf olay hala aydınlatılamamış ve çözülmemiş olarak kalmıştır. 

 

 

#5 Fransa’nın Lanetli Ekmeğinin Etkileri

Olay sonucu elli kişi akıl hastası oldu, yedi kişi ise hayatını kaybetti. Onlarca insan bir dönem sağlığını kaybetti. Bu olayların arkasında neler olduğunu hala bilmiyoruz ancak birçok insanı etkilediği ve uzunca bir dönem dünyanın önemli gündemlerinden biri olduğu bir gerçek.

Kaynakça: Evrim Ağacı

Diğer yazıma da daha sonra göz atmak ister misiniz?

Yüz Yüze Eğitim

Neden "Nobel Matematik Ödülü" Verilmiyor?

Ya Aynı Yaşta Olsalardı ?