KRİPTO PARANIN SANATLA KESİŞMESİ

KRİPTO PARANIN SANATLA KESİŞMESİ

NFT, yani non-fungible token son zamanlarda fazlasıyla dikkat çeken bir kripto para haline geldi. NFT olarak bilinen, takas edilemeyen kripto tokenlerinin ilgi görme oranı son aylarda dikkat çeker şekilde arttı. Kripto yatırımcılarının bu varlıklara yatırım yapma isteklerinin sebebi ise, en popüler NFT ’lerin milyonlarca dolara satılmasıyla, tüm NFT ’lerde büyük bir ilgi tufanı yarattı. NFT aldığınız zaman aslında elinize ulaşan fiziksel bir sanat eseri yada benzeri bir şey yok, asıl bütün olayda burada başlıyor.

#1 NFT Nedir?

Aslında NFT bir kripto para birimi ancak dijital ortamda bir görsel dosya formatında satılan, değeri satılan ürüne göre değişkenlik sunan bir para birimidir. Değişebilen varlıklar olan dolar, hisse senedi, bitcoin veya altın külçelerinin aksine değiştirilemez (NFT) varlıklar her biri benzersiz ve özgün anlamlarını ifade ediyor. Sizin sahip olduğunuz altın ile aynı miktarda bir diğer altın sahibini elindeki altını sattıktan sonra kazanç tutarı aynı olacaktır. Ancak NFT ’ler değeri tamamen sanatçıya bağlı şekilde fiyatlandırılıyor. Bu durumda fiyatlandırmada bir sınıra tabi olmadıkları anlamına geliyor.

 Ancak her bir bitcoinin farklı değerde olduğunu düşünün. Kısacası birim fiyatı mülkiyete göre değişen bir ürün olduğunu düşünelim o zaman sabit bir değer taşımaktan ve takas için kullanılmaktan çıkıyor. İşte NFT varlıkların durumu da bu. Aynı şeyden çok sayıda olabilmesine rağmen aralarından birinin orijinalliği, özgün oluşu,  değiştirilmezliği ve sahipliğinin kesin olarak bilinebilmesi NFT ’leri değerlendiriyor ve sabit bir fiyat yerine fiyat değişkenliği yaratıyor

#2 NFT DEĞERİ

Değiştirilemez Tokenlar, sahip oldukları özellikler sebebiyle genellikle telif hakkı bulunan ürünler oluşturmak için tasarlanılıyor. Örneğin bir sanatçı, kendi sanat eserini değiştirilemez token olarak oluşturduğunda ürünün her satışında sanatçı kendisine pasif gelir oluşturmuş oluyor.

NFTler, özgünlüklerini doğrulamak ve alıcıların mülkiyeti onaylamasına izin vermek için bir blok zincirine (blockchain) kaydedilen benzersiz dijital varlıklara bağlı dijital sertifikalarıyla sanat eserleri halini alıyor. Bir NFT 'nin değeri, benzersizliğinden, özgünlüğünden ve aitliğinden gelir. Kopyalanamaz, bölünemez veya değiştirilemezler. Bu durumda NFT ’lere değer kazandıran asıl durum oluyor.

#3 NFT TÜRKİYE

Geçtiğimiz zaman diliminde Türk NFT sanatçısı olan Murat PAK yaptığı ve sadece bir pikselden oluşan gri kare şeklindeki NFT ’yi sunuma çıkartarak 11 milyon Türk Lirasına müşterisini buldu. Bu durum çok ilgi çekici bir hal alarak Türkiye’de bir çok insanın NFT ’yi duymasını sağlamakla kalmayıp bir çok Türk yatırımcıda buldu. Aynı zamanda sanat ve gösteri dünyasından pek çok ismin rağbet ettiği NFT pazarına Cem Yılmaz da katıldı.

Twitter 'da önce “ Var mı NFT isteyen. İsteyene atıyorum. Deneme bir şey değil. ” yazan Yılmaz, ardından da OpenSea isimli popüler NFT pazarındaki profilini paylaştı. Yılmaz, OpenSea 'de şu an için dört çizimini paylaştı. Ünlü komedyenin NFT eserlerine teklif verilebilecek.

Demokrasi

Стилни предложения за огледало за вашия дом