Kendini Sevmek 101

 Kendini sevmek deyince aslında kulağa çok basit bir eylem gibi geliyor olabilir. Bilakis; aslında uygulaması söylemekten çok daha zor olan bir durum. Üstelik çoğu kişi kendisini sevmediğinin farkında bile değil. Hal böyle olunca da kabul edilmemiş bir yargı için yola çıkmak imkânsız oluyor. Yalnızca bir durumu kabul edersek ancak o zaman değiştirebiliriz.

 Bugün sizler için bu farkındalığı yaratabilmek, kabul ettirmek ve nihayet değiştirme gücünü kendinizde bulabilmeniz adına bu yazıyı derledik. Kendini sevmenin yolunu bulamamış, kendini sevmediğini henüz kabul edememiş, kendini sevmek nasıl mümkün olabilir gibi sorular aklınızdaysa bugün beraber bunlara yanıtlar bulacağız.

 Hiç kendine sordun mu? Seni en çok ne mutlu eder, en çok neye üzülürsün? Ya da sadece kendinle kaldığın zaman neler yaparsan? Bu soruyu iyi düşün; çünkü burada kast ettiğim şey kendi kendine olduğun zaman alıp eline telefonu Instagram’dan Twitter’a oradan Youtube’a yaptığın, içinde kaybolduğun sosyal medya gezintilerini sormuyorum; gerçekten sadece özüne döndüğün o an telefon, bilgisayar ya da karşında sohbet ettiğin bir arkadaşın olmadan o su içtiğin zamanki seni, düşünceliyken ki seni soruyorum, onu gerçekten seviyor musun?

  • KABUL ETMEK.

 İlk başta da bahsettiğim gibi, öncelikle böyle bir durum içinde bulunduğunu düşünüyorsan bunu kabul ederek yola çıkmalısın. Kendini sevmediğini kabul etmeli ve bu döngüyü kırmak için, ruhen hafiflemek için bunu kabul ederek ilk adımı at. İnan bana gerisi kendiliğinden gelecek ve kendini sevmek yolunda kalan basamakları çıkma motivasyonunun nasıl geldiğine kendin bile inanamayacaksın.

  • KENDİNE DÖN, BENCİ OL.

 Sadece kendinle olacağın, öze döneceğin anlar yarat. Bu esnada sosyal medyadan olabildiğince uzak dur, istersen arka fona rahatlatıcı bir ses aç ve düşün. Kendini neden sevmediğini düşünüyorsun, nasıl olsan severdin? Takıldığın şey fazla olduğunu düşündüğün kiloların mı ya da çok mu zayıf olduğunu düşünüyorsun? Sivilcelerin mi, çatlakların mı, ya da insanlar dış görünüşün hakkında yorum yapma yetisini kendilerine hak mı görüyor? Bunların dışında kendini sevmeme nedenin içsel bir özellik mi?

 Tüm bunları düşündüysen, evet aslında sebep şu diyorsan ve bu dış görünüşün hakkında bir şey ise; şunu bilmelisin ki aslında sen dış görünüşünden çok daha fazlasısın! İnsanlar bu konuda bir şeyler söylüyorsa aklına geldiği zaman  ‘bu onun düşüncesi, benim değil.’ Cümlesini telkin et. Göreceksin ki aslında bu cümle sihirli, zihnini rahatlatacak. Ve her halinle güzel olduğunu asla unutma, aynadaki seni sev, ona tıpkı bir arkadaşına gösterdiğin gibi şefkat göster.

  • AYNA KARŞISINDA KENDİNLE KONUŞ. 

 Belki bu madde sana garip gelecek olabilir ama önyargıyla yaklaşmamalısın. Bir aynanın karşısına geç hatta bir süre hiçbir şey demeden sadece bak. Bu esnada gözünden yaşlar süzülebilir, gayet normal. Bir süre sonra bakınca göreceksin ki aslında karşındaki kişi bir arkadaşın olsa demeye dilinin varmayacağı o kadar ağır şeyleri kendine söylemişsin ki! Artık bu sözlerin yerine şefkati, öz sevgiyi getirmelisin. Sözcüklerini değiştirmelisin.

  • HAYIR DEMEYİ BİL. 

 Hayır kelimesi aslında çok basit bir kelime olmasına rağmen söylemekte çok zorlandığımız bir sözcük. İstemediğin durumlar karşısında bu kelimeyi artık söylemelisin. Kendini sevmek kuralarının çok önemli adımlarından birisi. Sen hayır demedikçe, başkalarının istek ve arzularını kendi isteklerinin önüne koydukça bu durum ister istemez bilinç dışına ‘onun istekleri benim isteklerimden çok daha önemli’ şeklinde işlenir. Böylece anlamlandıramadığın bir şekilde kendini değersiz hissedersin.

  • ELİNDE OLANLARIN FARKINA VAR.

Elinde olan imkânlar, kişiler için minnettar ol. Bu ailen, arkadaşların, işin, kedin, evde büyüttüğün çiçeğin, çok sevdiğin bir kupan bile olabilir. Onları bul ve şükret. Eğer bunu sesli olarak yaparsan senin için daha iyi olur. Kendinde beğendiğin özelliklerin için de bunu uygula. Farka inanamayacaksın! Sen böyle yaptıkça enerjin artacak ve parlayacaksın. Hatta çok daha iyi şeyler senin için yola çıkacak.

 Kendini sevmek aslında bir sanat. Eğer hayatında bir şeyleri değiştirmek istiyorsan önce kendini sevmelisin, iç motivasyonunu sağlamalısın. Belki bir şeyler değişirse o şöyle olsa bu böyle olsa diyorsan bunları beklemek yerine kendine olan yargıları değiştirmelisin. Zamanla göreceksin ki hayatında istediğin şeyler bu sayede daha hızlı ve güzel bir şekilde sana ve hayatına akacak. Unutma; sen o fazla kilolarınla da, sivilcelerinle de çok güzelsin. Güzellik dediğimiz şey oldukça göreceli ve ölçütleri bu değil!

  Aslında sen evrenin ta kendisisin, evrenini parlak ve kendisini seven yıldızlarla doldur.

Koç Üniversiteli Öğrencilerin Zaferi: Odeon Hareketi

İkarus’un Düşüşü Yunan Mitolojisi