Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Kediler

Öncelikle 34 değişik kedi ırkı olduğunu biliyor muydunuz? Her anlamda eşsiz olan kediler hakkındaki bilinmeyenlere gelin birlikte bakalım.

#1

Yapılan araştırmalar sonucu insan gözünün 180 derecelik açıyla gördüğü kanıtlanmıştır. Kedilerde ise bu açı 200 derecedir. Yani kediler insanlara göre soldan ve sağdan 10’ar derece daha fazla görme açısına sahiptirler.

#2

Kedilerle ilgili bir diğer ilginç bilgide deniz suyunu içebiliyor olmaları. Çünkü kedilerin böbrekleri tuzu filtreleyebilir.

#3

Bu tatlı varlıkların bir diğer özellikleri ise rüya görüyor olmaları. Uyku esnasında mırıldanmaları, kuyruklarını sallamaları, bıyıklarını oynatmaları gibi davranışlar rüya gördüklerinin kanıtıdır.

#4

Kedilerin sudan hoşlanmadıklarını herkes bilir. Peki ama neden? Çünkü kedilerin tüyleri oldukça sık yapıdadır ve ıslanınca da tüyleri ağırlaşır. Bunun neticesinde de hareket etmeleri zorlaşmakta olduğundan kendilerini savunmasız hissetmekteler. İşte bu nedenle kediler sudan hoşlanmamakta.

#5

Kediler hakkındaki bir başka bilinmeyende beyinlerinin insan beyniyle %92 benzerlik göstermesidir. Araştırmalara göre kedilerde de tıpkı insanlardaki gibi loblar ve kıvrımlar bulunmaktadır. Bu özelliğiyle de insan beynine en çok benzeyen beyin kedilerde bulunur.

#6

Kedilerin avcı özellikleri oldukça gelişmiştir. Gelişmiş gözleri hem karanlıkta hem de aydınlıkta kendisine büyük avantaj sağlar. Az ışıkta görmeyi kolaylaştıran çubuk hücreleri insanlara oranla çok daha fazladır ve bu kedilerin az ışıkta dahi çok iyi görmelerine olanak tanır.

#7

Sevimli mi sevimli bu eşsiz yaratıkların bir diğer eşsiz özelliği ise kendi boylarından altı kat yükseğe zıplayabilmeleri.

#8

Kedilerin sadece huzurlu olduklarında mırladıklarını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu pek doğru bir bilgi değil. Çünkü çoğu insanın bildiğinin aksine kediler sadece huzurluyken ya da mutluyken mırlamazlar. Üzgünken veya hastayken de mırlarlar.

#9

Kediler tüm memeli hayvanlar arasında en uykucu olanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler.

kediler

#10

Kedilerin duyma yetisi köpeklerden ve insanlardan daha güçlüdür. Bu nedenle kedinizle bağırarak konuşmanız onu tedirgin edecektir. Ancak fısıltı gibi yumuşak bir sesle konuşmanız ise çok hoşuna gidecektir.

kedi köpek

#11

Son olarak bonus bir bilgiyle kapanışı yapalım. Dünyanın en yaşlı kedisi olan Creme Puff ABD’nin Texas eyaletinde yaşamış ve 38 yaşında hayatını kaybetmiştir.

yunan mitolojisi

Yunan Mitolojisi ve Gizemli Üç Efsane

pasif gelir kaynakları

Pasif Gelir Kaynakları: 5 Öneri! Pasif Gelir Nedir?