Cam Tavan Sendromu Nedir? (1 / 3)

Liste öğesi
Submitted to "Cam Tavan Sendromu?"
Onaylandı

Cam tavan sendromu, kişisel gelişim alanında uzman bir doktor olan David J. Schwartz tarafından yapılan bir deney sonucunda bu isimle anılmaya başlanılan bir sendromdur.

Günümüz de konu olarak yer aldığı alanlara baktığımız zaman daha çok kariyer ve kadın çalışanların iş kariyerleri üzerine başlıklandırılsa da aslında cam tavan sendromu her yaştan ve her cinsiyetten insan üzerinde gözlemlenebilen, farklı birçok alanda karşımıza çıkabilen bir durumdur.

Hayatımız içerisinde, görünmeyen aslında var olmayan bizlerin oluşturduğu bir üst sınır vardır. 

İçimizde ki potansiyelin önünde bir engel oluşturan bu sınırı bizzat kendimiz oluştururuz. 

Bazen dış etkenlerin katkısı bazen de sadece kendi içimizde ki münakaşamız sonucunda bir işi nereye kadar başarabileceğimizin sınırlarını belirleriz. 

Aslında o sınırları hiç koymasak kim bilir neler neler yapacağızdır ama inanmaktan vazgeçtiğimiz, olanla yetinmeyi bildiğimiz, belirlediğimiz sınırların dışına çıkmaya korktuğumuz için asla yeteri kadar iyi olamayız. 

Yeteri kadar iyi olmak dediğim anda bile hepinizin aklında bir mertebe/kişi/kişiler beliriyor değil mi? Aslında bu da bir sınır koymaktır. Misal veriyorum A kişisi olarak yeteri kadar iyi olamıyorsunuz dediğimde, B kişisinden daha iyi ama C kişisinden çok geride olduğunuzu düşündünüz… Aslında C kişisi sizin sınırınızı oluştururken ondan daha da iyi olan D E F kişilerinin bulunduğu yeterliliğe erişmeyi aklınıza bile getirmediniz. 

İşte tam olarak Cam Tavan Sendromu bunları kapsıyor. 

Kendimize her zaman neleri başarabileceğimizi, neleri başaramayacağımızı söyleriz. Bazen birileri bu görevi bizim yerimize üstlenerek neleri başarabileceğimizi veya başaramayacığımızı söyler… Keşke bilseler bunun hayatımızın çizgilerini ne kadar da derinden etkilediğini!

Cam Tavanlarımızı Bir Bir Kırmanın Yolları! (3 / 3)

NFT Nedir? (1 / 3)