İletişim Süreci Nedir?

Günümüz toplumunda iletişim kurmaya ve iletişim sürecine dahil olmaya hazır çokta insan olmadığı bilgisi su götürmez gerçeğimiz. Bir canlı ile iletişim kurmanın çok zor olduğu çetin dönemlerden geçiyoruz dostlarım. İş yerinde, toplu taşımada, markette, pazarda hatta sokakta bir insana bir fikir vermek imkansız çünkü herkes her şeyi çok biliyor. Kime ne iletişimi ya? Kimin ihtiyacı var senin fikrine? Ohoo sen daha düşünmeden o, onu düşündü bile. Kimse kimseyi dinlemiyor, kendi konuşmak için sıra bekliyor adam. Bununla ne iletişiminden bahsediyorsun sen. Birde bu zihin yapısına sahip birey kendi diktesini toplumsal bir mutlak doğru olarak kabul ediyor. Şimdi gel de bu canlı ile iletişim kur birtakım iletişim süreçlerinden geç. Bilgi ver ve ulaşıp ulaşamadığını anla birde geri dönüt al. Zor. Değmez.

Sen iletişim gelişimini pozitif yönde tamamlamış bir birey olarak iletişim kurup toplumsal refah hayal ediyorsun, karşındaki adamın beyin kıvrımları BAMBIDIGÜMBAM SAMSAK DÖVECİ diye dans ediyor. Her yerdeler. Çok bunaldım. Antik Yunan Tanrısı olup bunlara şimşek atabilsem aramızda daha iyi iletişim süreci olur.

Ne zaman muasır medeniyetler durağına geliriz tahminen. Yoksa ineceğim ben ya.

İletişim ve İletişim Süreci İle İlgili şahane bir bilgiyi süzgeçten geçirip gerisini size bırakacağım. Benim için birey eleme süzgeci olan bir atasözümüz var. “Etme eşekle muhabbet küstürürsün, silme cam kırığıyla g***** kestirirsin.” Ne zaman bir iletişim kuracak ve iletişim Süreci başlatacak olsam hemen bu atasözümüzü aklıma getirip, ön değerlendirme yaparım. Bilgiyi vermek istediğim alıcı beni küstürüp, bir tarafımı kestirecek model bir zihin yapısına sahipse “Teşekkürler, lütfen kendi fikrinde boğul” der ve henüz başlamamış olan iletişim sürecini direk sonlandırırım. Kendimi yormam.

Gel gelelim ille iletişim kuracaksanız aşağıya çok faydalı olan bilgiler bırakıyorum. Deneyin efendim, ben umudumu kestim insanlardan ama birde siz deneyin. Deneyen haber versin.

İletişim Nedir?

İletişim Süreci Nedir?

İletişim Süreci Unsurları

İletişim Nedir?

Aktarılmak istenen bilginin, duygunun, düşüncenin kaynak tarafından alıcıya sözlü veya sözsüz şekilde aktarılmasına İLETİŞİM denir.

İletişim Süreci Nedir?

İletişim Süreci; kişinin veya kaynağın iletmek ve paylaşmak istediği bilgiyi, paylaşmak istediği alıcıya anlaşılır şekilde aktarması ile başlar. Süreç olarak iletişim göndericinin iletmek istediği mesajı alıcısına iletme şekli, hangi kaynağı kullandığı, doğru aktarıp aktaramadığı ve geri dönüt alabilmesidir. Bu süreçte gönderici alıcının duygu ve düşüncelerinin değiştirebilir. İletişimin etkili olmadığı durumlarda gönderici yanlış kanal kullanımı ile mesajını doğru aktaramamıştır ya da alıcı mesajı doğru kodlayarak alamamıştır. Etkili olmayan iletişim yalnızca GÜRÜLTÜ’den ibarettir.

İletişim Süreci Unsurları

İletişim Süreci Unsurları; Kaynak – Kanal – Mesaj – Alıcı – Geri Bildirimdir.

İkarus’un Düşüşü Yunan Mitolojisi

Aşk Acısı ile Nasıl Baş Edilir?