IELTS Nasıl Çalışılır?

IELTS NEDİR? 

IELTS (International English Language Testing System) sınavı, dünya genelinde en çok bilinen ve uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birisidir. IELTS nasıl hazırlanılır ve kimler hazırlanmalıdır diye düşünülecek olursa yurtdışında eğitim almak isteyenler, İngilizce kullanılan ülkelerde çalışmak isteyenler ve yurtdışına göç etmek isteyenler bu sınava girmeyi tercih etmektedirler.

IELTS nedir? IELTS, 4 bölümden oluşan ve İngilizce dil yeterliliğinizi ölçmeye yarayan bir sınavdır. Bu sınavda temelde dört dil becerisi ölçülmektedir:

  • Listening (4 bölüm, toplam 40 soru)
  • Reading (3 bölüm, toplam 40 soru)
  • Writing (2 bölüm)
  • Speaking (3 bölüm)

Halihazırda iki tür IELTS sınavı mevcuttur – IELTS Academic ve IELTS General Training. IELTS nasıl hazırlanılır? IELTS’e hazırlanırken öncelikli olarak sınava ne amaçla gireceğinizi net olarak belirlemeniz gerekmektedir. Eğer yurtdışında eğitim almak temel amacınızsa IELTS Academic Test’e girmeniz doğru olacaktır. Eğer amacınız yurtdışında çalışmak veya kalıcı oturum almaksa IELTS General Training Test’e girmeniz gerekmektedir. IELTS nasıl çalışılır? Gireceğiniz sınavı tanımak ve buna göre bir sınav stratejisi geliştirmek önemlidir.

IELTS Academic – İngilizce dil yeterliliğinizin akademik çalışmalar yapmaya elverişli olup olmadığı test edilir. Akademik bir dilin özelliklerini yansıtmanız beklenmektedir.

IELTS General Training – İngilizce dil becerinizin gündelik yaşam anlamında gelişmişliği ölçülür. İş yaşamı ve sosyal yaşamınızda yetkin olabileceğiniz bir dil becerisi beklenmektedir.

IELTS NASIL ÇALIŞILIR?

IELTS hazırlanırken kişiden kişiye ve İngilizce seviyelerine göre değişiklik göstermekle beraber öncelikle şunu tavsiye etmekteyiz; diğer dil sınavlarından farklı olarak IELTS sınavına 3 ay veya 6 ay gibi kısa bir sürede ancak yoğun olarak hazırlanmak önemlidir. Ne kadar çok uygulama yaparsanız kendinizi o derece geliştireceğinizi belirmek gerekir.

IELTS nasıl çalışılır? Hangi sınava gireceğinizi belirledikten sonra bir diğer önemli konu ise hangi yöntemle sınava gireceğinizdir. IELTS için iki yöntem mevcuttur: bilgisayar temelli ve kağıt temelli. Bu noktada sizin yararınıza olacak biçimde, hangi yöntemi daha etkin kullandığınızı belirlemek gerekmektedir. Bilgisayar temelli sınavı tercih ettiğiniz takdirde bütün bölümlerden aynı günde sınav olmak zorunluyken, kağıt temelli sınavda Listening, Reading ve Writing sınavları aynı gün içerisinde yapılırken Speaking sınavı diğer sınavlardan bir hafta önce veya bir hafta sonra yapılabilmektedir. Eğer bu noktada zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız kağıt temelli sınav sizin için oldukça iyi bir seçenek olacaktır.

IELTS sınavında genel olarak her bölümde kolaydan zora doğru giden bir sıralama mevcuttur. Bu sebeple yüksek bir skor almak için ilk bölümleri olabildiğince hatasız tamamlamanız gerekmektedir.

Listening bölümünde becerinizi artırmak için görsel (film, dizi) içeriklerdense daha çok podcast dinleyerek hazırlanmanız önerilmektedir. Bu sayede yalnızca duyarak anlamayı pekiştirmeniz önemlidir.

Reading bölümü için eğer Academic Test’e hazırlanıyorsanız daha çok akademik makaleler okumanız size fayda sağlarken General Training Test için günlük haberler veya dolaşım sağladığınız siteleri İngilizce olarak okumak becerinizi geliştirecektir. Bunlar haricinde ise kelime bilginizi artırmanıza yarayacak olan hikaye ve romanlar okumak da size katkı sağlayacaktır.

Writing içinse başlangıçta günlük tutarak veya kendinize herhangi bir konu belirleyerek yazma alıştırması yapabilirsiniz. Academic Test için ayrı olarak grafik yorumlamaya yönelik yazma alıştırmaları yapılması pratiğinizi geliştirecektir.

Speaking bölümünde elbette gündelik hayatta mümkün olduğunca pratik yapmak büyük oranda gereklidir. Bunun için eğer konuşacak birilerini bulamıyorsanız kendinize bir konu belirleyip bunun hakkında konuşurken sesinizi kaydetmek ve ardından eksik noktalarınızı tespit etmek de etkili bir yöntemdir.

IELTS nasıl çalışılır? Konuyla ilgili olarak sizlerin görüş ve önerilerini bekliyoruz!

IELTS hazırlanırken faydalanabileceğiniz linkler:

https://www.udemy.com/share/101Wee3@u2y-qwgy7wT74Sig0liJ6YLEaX1OZAJm6p-Mx80zDkh20JNbqTVF5duJ9dtrEBAF/

https://www.youtube.com/c/EnglishSpeakingSuccess

https://www.youtube.com/c/E2IELTS

IELTS başvuru ve kayıt için:

https://ielts.idp.com/turkey

https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts

türkiyede spor yönetimi

Türkiye’de Spor Yönetimi

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?