Hayır Lokması Ustası Furkan Tumbul

Hayır Lokması Ustası Furkan Tumbul

Hayır lokması hiç bu kadar hayırlı olmamıştı. Mobil Hayır Lokması girişiminin sahibi Furkan Tumbul bugün işleyeceğimiz konu. İşini aşkla yapan insanlara karşı hayranlığımı hiçbir zaman gizleyemedim. Her fırsatta yaptıkları işi övmekten de geri durmadım. Hele bir de başarıyla taçlandırılmış bir faaliyet varsa ortada, değmeyin keyfime. Kendim icra etmiş gibi mutlu oluyorum.

Sanat ve mutfak arasında keyif dolu bir hayat!

Ney ile icra edilen eserleri ister Klasik Türk Müziği olsun, ister piyasa eserleri diye tabir edilen eserler olsun hep çok sevmişimdir. İnsanı dinginleştiren, duygusal bir iklime sevk eden; duygu dolu tınıya sahip.

 

Geçtiğimiz haftalarda YouTube platformu üzerinden yine bir ney dinletisi dinlemek istemiştim. Birkaç video sonra otomatik olarak bir diğer esere geçtiğinde üfleyen kişinin tavrından tutun üflediği esere kadar mest oldum. Videoyu açıp bilgilerine bakmak istedim. Videonun başlığında Furkan Tumbul yazıyordu ve merak edip birkaç video daha aramaya başladım gerçekten başarılı bir Neyzendi.

 

Neyzen Furkan Tumbul ile iletişim kurmak, daha yakından tanımak ve daha fazla icra ettiği eser varsa erişmek istedim. Sosyal medya profiline eriştiğimde gördüğüm manzara karşısında hayretlere düştüm. Bir parça da huzursuzluk yaşadığımı dile getirmeden edemeyeceğim. Buna sonra değineceğim.

Hayır Lokması Serüveni

Şahısla bir süre muhabbet ettikten sonra profilinde, üzerinde hayır lokması yazan bir araba içerisinde olduğu fotoğraflara eriştim. Bu Hayır Lokması işinin ne olduğunu sorguladım. Merakıma engel olamadım.

 

Girişimci bir ruha da sahip olan Furkan Tumbul boş durmaktan nefret ettiğini, sürekli bir şeyler üretmek zorunda hissettiğine dair bir ruh halinde olduğunu dile getirdi. Bu nedenle hayra vesile olabileceği bir iş de yapmak üzere bu girişimine hayat verdiğini belirtti. Alanın da verenin de memnun olduğu bir iş yaptığını da ekledi.

 

Konuyu derinleştirip bunun bir ticaret olduğunu ve bu kadar da fazla manevi anlam yüklemenin mantıklı olup olmadığını sorguladım. Yaptığı işi keyifle yaptığını, birçok rakip firmaya göre hayır lokması fiyatları bazında kendi fiyat politikalarının çok uygun olduğunu, haliyle manevi olarak da tatminlik duygusunun doğal olduğunu dile getirdi.

 

Küçük bir araştırma yaparak diğer firmaların fiyat politikalarını incelediğimde söylediklerinin gerçekten doğru olduğunu gördüm. En yakın firmayla aralarında dağlar kadar fark vardı.

 

Biraz da içim buruk

 

Yıllardır müzik ve müzisyenlerle iç içe bir hayat sürüyorum. Gerek sazende gerek hanende olarak icralara katılıyorum. Benim içimi burkan, üzen ve yıpratan nahoş bir konu var o da müzisyenliğin hobi olarak görülüyor olması.

 

Evet gönlünü hoş etmek, kendine bir meşgale edinmek isteyen kimseler için hobi olabilir ama gerçekten yetenekli ve bu hobiyi meslek haline getirmiş kimselerin hak ettiği değeri göremiyor olmaları çok üzücü.

 

Çalışmak güzel şey de ya peki çalışmak zorunda kalanlar?

Neyzen Furkan Tumbul, çalışmak ve üretmekle ilgili hiçbir endişeye sahip değil. Sanatını icra ederken bu tarz bir girişimle de ilgileniyor olmak onun için maddi manevi doyurucu bir değer üretimi demek. Peki ya sadece sanatla ilgilenmek isteseydi sonu ne olurdu?

Bu sorunun cevabı belirsiz.

Evet belirsiz.

Toplumumuzun onca sorun içerisinde bir sorunu da bu aslında. Sadece müzisyenliğin değil, yazarlığın, ressamlığın ve diğer tüm sanat dallarında usta kimselerin birkaç saatliğine gönlünüzü hoş etmenin dışında bir ehemmiyeti var mı?!

Bugün birçoğunuz sizi tatmin ettikleri birkaç saatin sonunda bile sanatçıların anlık kazandığı gelirleri sorgulayabilir durumdasınız. Kazancın kolay oluşu, o birkaç saatlik gelirin yüksek oluşu akıllarınızı kurcalar durur ama kimse o aşamaya gelene kadar geçirilen emek sürecini, düzensiz gelir elde etme durumlarını göz önünde bulundurmaz.

Hayır lokması ihtiyaçlarınız için linki de bıraktım. Kendisine link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Cesaret Madalyası