Gerilla Pazarlama

                                                         

Gerilla Pazarlama tekniğinin tarihi aslında çok eski değildir. Gerilla Pazarlama’nın kurucu babası olan Jay Conrad Levinson tarafında oraya çıkmıştır. Günümüzde özellikle halkla ilişkiler öğrencilerinin bildiği bu pazarlama türünün en önemli özelliği ise kuşkusuz sıra dışı olmasıdır. Markalar tanıtımlarını yapmak birçok mecra kullanmaktadır. Bunlar gerek dijital gerekse geleneksel medya kanalları aracılığıyla olmaktadır. Lakin günümüzde bunların gerçekliği, samimiyeti sorgulanır hale gelmiştir. İşte tam da bu noktada “gerilla pazarlama” büyük önem taşımaktadır.

Gerilla pazarlamanın en önemli noktası benzersiz, zahmetsiz ve ucuz olmasıdır. Kritik nokta yaratıcılıktır. Normalde markanın itibarını olumsuz etkileyecek bir olayın belki de bir diğer yandan parlak bir fikirle yaşanılan olumsuz olayı markanın itibarını yukarıya çekmeyi sağlayabilir. Basit düşünmek önemlidir. Komplike fikirler bazen başarıyı garantileyecek gibi dursa da aslında öyle olmayabilir.

Gerilla pazarlamanın diğer önemli yanı ise müşterilerin aklında markayı konumlandırmak için en kolay yöntemlerden bir tanesi olmasıdır. Az bir bütçe ile hem marka itibarını korumak hem de markayı müşterinin beyninde konumlandırmak gerilla pazarlamanın en iyi yöntemidir. Birkaç örnekle gerilla pazarlamayı inceleyim bu sayede gerilla pazarlama da bizim beynimizde konumlanmış olur.

Yukarıdaki örnekte de gördüğümüz üzere oldukça ünlü olan bir tabloyu kullanarak asansör tuşunu göstermesi belki de o ofise ilk defa gelecek olan bir müşterinin oldukça dikkatini çekecektir. Bir tabloyu duvar kâğıdı yaparak doğru yere de koyduğunuzda işlem tamamlanmış olacaktır.

Bir diğer örneğimiz ise dökülen oje şişesi. Aynı marka tanıtımlarını yapmak için ünlü bir oyuncu ile anlaşıp, pahalı reklam filmleri çekmiş olsa belki de bu kadar dikkat çekmeyecekti. İnsanlar belki de o reklam panolarını zaten gözleri alıştıkları için görmeyeceklerdi bile. Ama bu gerilla pazarlama sayesinde çok daha uygun bir bütçe ile eşsiz bir pazarlama yapabilirsiniz. 

Gelelim bir diğer örneğimize, otobüs tutamaçlarını saat markanızı tanıtmak için kullanabileceğinizi düşünmüş müydünüz? Oldukça basit ve uygun fiyatlı bir çalışma ile akıllarda kalıcılığınızı arttırmış olursunuz.  Hem bu sayede belki de mağazanıza gelip denemek isteyen sayısı azalırken internet satışlarınız patlama yaşayacaktır.

Gerilla pazarlamayı en çok tercih eden markalar daha çok orta veya düşük bütçeye sahip olan markalardır. Az bir bütçeyle gerçeklemesi sebebiyle ön plandadır. Gerilla pazarlama taktiği çok daha az insana ulaşırken akılda kalıcı özelliği sebebiyle görenleri etkilemektedir. Hele de görenler bu pazarlama taktiğini sosyal medya hesaplarında da paylaştığında belki de markalar hedefledikleri insan sayısının çok daha fazla tüketiciye ulaşma şansı elde eder.

Gerilla pazarlamanın diğer kısmı ise elbette özgür olmasıdır. Belli olmazsa olmaz diyebileceğimiz kuralları yoktur. Esnekliği sizin hayal gücünüze kalmıştır. Bu sayede de rakiplerinizin önüne geçmeniz oldukça kolaydır. Türkiye’de ise hala gerilla pazarlama örnekleri maalesef ki azdır. Geleneksel medyanın Türkiye özelinde hala yaygın olması gerilla pazarlamanın önünü kesmektedir. Bu sebeplere rağmen deneyen örnekler elbette vardır.

Yukarıda da gördüğünüz örnek Türkiye’de son zamanlarda yapılmış en başarılı gerilla pazarlama örneklerinden biridir. Etkisi uzun zaman boyunca sosyal medyada yankılandı. Umarız en yakın zamanda Türkiye’deki gerilla pazarlama örnekleri artar.

Çekim Yasası: Düşüncelerimizle İstediklerimizi Elde Edebilir Miyiz?

Kısaca Amerika