FİLMLER İLE DÜNYA TURU 2

Merhabalar bu yazımda izlediğimiz efsane filmlerin çekildiği yerleri dolaşacağız. İzlerken hepimizin etkilendiği, vay be buralar neresi dediğimiz yerler. Dünya turu rehberi bu sefer filmler.

Harry Potter ve V for Vandetta  gibi efsane filmlerin çekildiği İngiltere’ye, müzikal sahneleri ile hatırladığımız, Mamma  Mia’nın çekildiği Yunanistan’a, tekrar tekrar izleyip anca anladığımız bizi boyuttan boyuta geçiren Inception’ın çekildiği Japonya’ya, son olarak Amelie’nin kafesinde kahve molası vermek için Paris’e seyahat edeceğiz.

Buradan SOKAKLAR İLE DÜNYA TURU adlı önceki yazıma ulaşabilirsiniz.

#1 Nijo Castle- Japonya

  • Inception
  • Leonardo DiCaprio psikolojik gerilim filminin büyük bir kısmı, insanların bilinçaltında geçse de çekim yerleri oldukça gerçektir. Ekip ve oyuncular, önemli sahnelerin çekildiği Kyoto'nun Nijo Kalesi ile onu yakalamak için dört farklı kıtada altı ülkeyi dolaştı.
  • Dört asırlık olan bu kale Unesco Dünya Mirası listesindedir.
  • Tam korunaklı bir kale olan bir yer ayrıca saray, muhteşem bahçelere sahip.
  • Kale koridorları izinsiz girilmesin diye, zemine yerleştirilen malzeme  ile her adımınızda ses yapıyor. Buna bülbül koridorları deniliyor.

 İçerisi Japon filmlerinden aşina olacağınız şekilde yer minderleri, sürgülü kapılar ve muhteşem bir bahçeye sahip muazzam bir yer. Kesinlikle tavsiye olunur.

#2 Cafe des Deux Moulins-Fransa

Amelie

 Amélie’nin garson olarak çalıştığı, filmdeki pek çok sahne ve karakteri barındıran bu cafe çok şükür ki gerçek! Adı da Café des Deux Moulins. Türkçe anlamı “İki Değirmen Cafe” oluyor. Amélie’nin günün yemeklerini yazdığı cam, kahve yaptığı makine, kullandığı telefon… hepsi de gerçek ve karşınızda duruyor. Montmarte semtinde yer alan bu tatlı cafe, filmden sonra aşırı ünlü olduğu için menüsünde Amélie’nin tatlısı, kahvesi vb turistik şeyler mevcut. Ama olsundu, kahramanımız buralarda bulunmuştu. Aynı ortamda durup havayı solumak için gidilirdi.

#3 Skopelos-Greece

Mamma Mia!

Pierce Brosnan ve Meryl Streep’in başrollerinde oynadığı Mamma Mia! filminin çekildiği yerdir.

Yeşilliği sizi hayran bırakacak kadar güzel olan ağaçları ve mercan rengi denizi ile filmin neden bu kadar etkileyici olduğunu da anlayacaksınız.

Ada halkı zeytin ağaçlarını feda etmedikleri için(teşekkürler) adaya havalimanı yapılmamış. Bu yüzden deniz yolu ile ulaşım mümkün.

Burada filmin bazı sahneleri çekildi. Filmi izleyenler bilir iskele ve bar sahneleri, Akdeniz rüya koyu Kastani plajında çekildi.

Kastani plajına gelerek filmin romantik müzikleri eşliğinde kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.

Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında, Yunan evlerine has beyaz ve mavinin uyumu, sardunya ve begonvil kokuları eşliğinde kaybolabilirsiniz.

Ada da yaklaşık 123 tane kilise var. Bunlardan biride Agios Illonios şapeli, burayı da görmeniz tavsiye olunur.

Bu arada Madom Maro'nun yerinide ziyaret edebilirsiniz. Kendisi çok tatlı bir hanım.

#4 Oxford-England

Harry Potter Film serisi

 Okumaktan ve izlemekten hiç sıkılmadığımız. Efsanenin doğduğu, kurgu severlerin bayılacağı bir yere gidiyoruz. Başka ülkelerde de çekimler yapılsa da çoğu sahne İngiltere’de çekilmiştir. Filmin çekiminde çoğunlukla gerçek mekânlar kullanılmıştır.

Hadi Hogwarts’a yolculuğumuz başlasın. Tabi ki tren garına gidiyoruz.  Dokuz üç çeyrek peronuna. Burası Londra’daki Kings Cross Tren İstasyonu. Turistlerin en uğrak yerleri arasında.

Artık Hogwarts'a vardık.

 

Christ Church College’i gördüğünüz an zaten büyük salon ve koridorlar gözünüzde canlanmıştır. İşte Hogwarts.

Biraz dışarı çıkalım avluya. Burası İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Durham Katedralidir.

Peki, bu muazzam eser nerede yazıldı? The Elephant House İskoçya’da bir kafe.  J.K. Rowling’in en çok vakit geçirdiği kafe, yazılarını burada yazarmış. Fazla parası olmadığı için kahvesini yavaş yavaş içermiş. Günümüzün en çok kazanan yazarı.

Tabi ki gezilecek çok yer var. Harry Potter başlı başına bir dünya, şimdilik gezimiz burada sonlanıyor.

Herkesin seyahat etme şekli farklıdır. Farklı şekillerde gezerek tanır gittiği yeri. Kimi tarihi yerleri gezer. Kimi eğlence yerleri ve festivallere katılır. Kimisi turist gibi kimisi de yerlisi gibi gezer. Bu yazımda filmler ile dolaştık dünyayı. Sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle…

Hayatı bir film tadında yaşayın, kendi senaryonuzu kendiniz yazıp, kendi filminizde başrol oynayın. Ve ardınızda unutulmaz bir hikâye kalsın geriye.

  Sevgiyle

Star Trek geleceği nasıl öngördü? İşte 10 Örnek

Hoşgörü Paradoksu