En İyi Çocuk Gelişimi Ve Yetiştirme Kitapları Top 10

Taze anne-baba olmak, şimdiye kadar yaptığınız en stresli şeylerden biri olabilir. Nasıl olacağını düşündüğünüzde bunun altından nasıl kalkarım dediğinizi duyar gibiyim. Hiç endişelenmenize gerek yok. Bu duyguya kapılmanız da gayet normal. Uzmanlar tarafından çocuk gelişimi kitapları, Çocuk Yetiştirme İle ilgili Kitaplar vb.. kaleme alınmış tavsiyeler, hem aileyi psikolojik olarak rahatlatır hem de daha geniş perspektiflerden öğretiler sunar. Ve bir bakmışsınız harika bir ebeveyn olmuşsunuz bile.

İşte çocuğunuzu yetiştirirken yardımcı olacak En İyi  Çocuk Gelişimi Kitapları!

1) ADEM GÜNEŞ  

0-6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural

Türkiye’nin en çok okunan pedagoji ve çocuk gelişimi  kitapları yazarı Pedagog Dr. Adem Güneş, bu kez çocukluk döneminin en kritik çağını ele aldı.  Çocuğun kişiliğinin ana hatlarının oluştuğu 0-6 yaş dönemi ve bu dönemde kaçırılmaması gereken 100 Temel Kural’ı kısa, öz ve sade bir dille bu eserde topladı. 

2) DANIEL J. SIEGEL, TINA PAYNE BRYSON

Bütün-Beyinli Çocuk

Alanında öncü ve son derece pratik olan bu çocuk gelişimi  kitabında da  nöro psikiyatrist “Daniel J. Siegel”  ve aile danışmanı  “Payne Bryson” , çocuk beyninin nasıl bağlantılar kurduğu ve olgunlaştığı ile ilgili yeni bilimsel veriler ışığında çöküş ve çileden çıkma hallerinin gizemini çözüyorlar. Karar verme ve dengeyi korumadan sorumlu olan “beynin üst katı”, yirmili yaşların ortalarına kadar gelişmeye devam eder. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda sağ beyin ve onun duyguları, sol beynin mantığına hükmetmeye eğilimlidir. Çocuklarınızın kontrolden çıkması ya da öyle hissetmesi boşuna değil. Bu buluşları her gün uygulayarak bir taşkınlığı, kavgayı ya da korkuyu, çocuğunuzun beyni ile bağlantı kurabilmek ve hayati gelişimine katkıda bulunabilmek için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

3) ERDİNÇ GÜLLÜ

Çocuklarda Dikkat Geliştirme

Erdinç Güllü ‘nün en çok satan çocuk gelişimi ve eğitimi kitaplarından biridir. Bu kitapta çocuklarınızın dikkatini ve hafızasını geliştireceğiniz pratik öneriler bulacaksınız.

İlkokuldan üniversite hazırlığına kadar okul hayatının iyi gitmesini ve her türlü sınava daha etkin hazırlanmalarını sağlayacaksınız. Kitapta yer alan, çocuğunuzla beraber uygulayabileceğiniz birbirinden ilginç dikkat ve hafıza geliştirici egzersizler sayesinde çocuklarınız eğlenerek dikkatlerini arttıracak. 

4) DOĞAN CÜCELOĞLU

‘Mış Gibi’ Yetişkinler ,Yetişkin Çocuklar

Bu kitap, aslında bildiğimiz, ancak üzerinde düşünme gereğini pek duymadığımız bir öyküyü anlatıyor. Bu öykünün kahramanlarını tanıdıkça çocukluğumuzu, ailemizi, çevremizdeki insanları ve en önemlisi kendimizi de daha iyi anlayacağız.

Doğan Cüceloğlu’nun en iyi çocuk gelişimi kitaplarından ve çocuk yetiştirmede kılavuz olacak kitaplarından biridir.

5) LEYLA NAVARO

Gerçekten Beni Duyuyor Musun?

Acı deneyimlere yol açan pek çok sorunun kökeninde, insanların birbirini gerçekten duymaması, duyamaması yatmaktadır. Çünkü sadece söylenen ‘sözcükleri’ duymak, sözcüklerin ardındaki duygu dolu mesajları alamamak, yanıtların da yüzeyde kalmasına yol açar; bu durum ise iletişimin engellenmesi anlamına gelir.
Önem verdiğimiz insanlarla ilişkilerimizin onarılmaz yaralar almasını engellemenin tek yolu, doğru iletişim kurmayı bilmektir. Doğru iletişim kurmanın yolları öğrenebilir.
İşte, Leylâ Navaro’nun bu yapıtı, sevdiklerimizi ve önemsediklerimizi ‘gerçekten’ duyup kendimizi de daha içten bir biçimde duyurabilmemiz yolunda, bize önemli ipuçları vermektedir.

6) DR.ROSS CHAPMAN , GARY CHAPMAN

Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

Anne babaların çocukları için yapamayacağı şey yoktur. Ancak, onun sevgi dilini öğrenip onunla bu dili konuşmazsanız, çocuğunuzla ilgili sizi çaresizliğe düşüren sorunların çoğunu çözümlemekte zorlanırsınız.

Yetişkinler gibi çocuklar da sevgiyi beş farklı iletişim tarzından birini seçerek dile getirirler. Bu gerçek, çocuklarınınkinden ayrı sevgi dilleri konuşan ana babaların görüşüne engel olabilir.

7) NANCY SAMALIN

SEVMEK YETMEZ

Sevmek Yetmez kitabı çocuklarla doğru iletişimi nasıl kuracağımızı anlatıyor. Anlatılan yöntemler onlarca yıldır başarıyla uygulanıyor. Kitap, gerçekten yaşanmış sayısız örnek diyalog ve olayı da barındırıyor. Böylelikle anne ve babalar en sık karşılaştıkları durumlara verdikleri yanlış tepkileri görebiliyor ve doğru olanları öğrenebiliyor. En iyi çocuk gelişimi kitapların da TOP 1O listesinde yer alan  bu kitap size eşsiz bir bilgi içermektedir.
 
Sürekli çocuklarımızın yanında olamayacağız, karşılaştıkları engelleri onların yerine ortadan kaldıramayacağız. Kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler yetiştirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı sevmemiz bunun için yeterli değil. Onlarla doğru ve etkili iletişim kurmayı da bir an evvel öğrenmeliyiz. Hem çocuklarımız hem kendimiz için.

8) HEDVIG MONTGOMERY

Anne Baba Sihri
İyi Ebeveyn Olmaya Yedi Adım

Anne babalık hayatta üstlendiğiniz en büyük rol. Güzel haber ise şu: İyi anne baba olmak, iyi insan olmakla el ele yürüyor.
Bu çocuk gelişimi ve çocuk yetiştirmek üzerine yazılan kitap , size mükemmel ebeveyn olmanın yollarını anlatmıyor. Böyle bir şey olmadığını, ama daha iyiye doğru yol alabileceğimizi söylüyor ve bunun için adımlar sunuyor

9) ISABELLA FILLIOZAT

KUSURSUZ EBEVEYN YOKTUR !

Çocuk eğitimi dünyanın en çok tartışılan konularından biridir. Dayağı savunanlar da vardır, disiplin yanlısı olanlar da çocuğun özgür bırakılmasına inananlar da. Peki neden insanlar uyguladıkları yöntemleri bu derece şiddetle savunur? Çünkü bunlar birer teori olmanın ötesinde bilinç dışımızdakilerin açığa çıkışıdır. Çocuğumuzu nasıl yetiştirdiğimiz bizim geçmişimiz, yaralarımız tarafından belirlenir. İnsan her zaman bir ebeveyn olarak davranışlarını beğenmez. Bunu yapmamaya yemin etmesine rağmen bazen kendisini aynı annesi gibi davranırken bulur. Çocuklarımız adına içimizde yalnızca sevgi ve şefkat olsun isteriz. Ne yazık ki her şey bu kadar basit değildir. Çocuğun öfke krizi yaşadığı ve saldırganlaştığı anlarda anne baba kendini çaresiz ve tükenmiş hissedebilir. Bu aşamada sizin içinize su serpecek harika bir çocuk gelişim kitabı daha..

10) PROF. DR. HALUK YAVUZER

Çocuk Eğitimi El Kitabı

Çocuk Eğitimi El Kitabı, Haluk Yavuzer’in “Çocuk ve gençlik psikolojisi” konusundaki otuz yıllık mesleki birikiminin kısa bir özetidir. Kitabın temel amacı, çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri için, anne-babalara yol göstermektir. Bu amaçla, kitapta, anne-babaların günlük hayatta karşılaştıkları eğitim ve iletişim sorunlarının çözümüne yönelik pratik önerilere yer verilmiş, yapılan pedagojik hatalar, olması gereken doğrularla birlikte ele alınmış, okumayı kolaylaştırmak için, her konu resimlerle desteklenmiştir.

Unutmayalım ki; İyi Bir Ebeveyn olmak İYİ İNSAN OLMAKTAN GEÇER…..

Denize mi dökelim? Karaya mı gömelim?

Kokoloji ve Bilinçaltı: Kokoloji Nedir? Kokoloji Testi!