Azimle Gelen 5 Başarı Hikayesi

Her insanın hayatı bir hikayedir fakat bazılarını hayatı diğer insanlar için bir örnek teşkil eder. Öyle ki çoğu insana motive kaynağı olur hayatları. Bireyler için motivasyon çok mühim bir durumdur kimisi hayallerine giden yolda kaybeder motivasyonunu kimisi ise azimle devam eder ve başarır bu başarı hikayesi de büyük bir örnek timsali olur tüm insanlığa.  Birazdan hepimizin içinde yaşamış 5 kişinin başarı hikayesini sizlere aktaracağım. Umuyorum ki bu yaşanmış başarı hikayeleri okuyan her bir birey için birer motivasyon kaynağı olacak. Belki de okuyan kişilerin kazandıkları motivasyon sonunca onlarında hayatları birer başarı hikayesi olacak. Unutmayın ki hayat her şeye rağmen yaşanmaya değer ve kesinlikle her zorluğun bir çözümü var. Sizin de hayatlarınız elbette ki birer başarı hikayesine dönüşüp başkalarına umut olacak kadar görkemli bir yola dönüşebilir bunu sadece siz isteyin. Umuyorum ki ilerde içimizden daha çok kişinin hayatları birer başarı hikayesine dönüşecek eminim bu yaşanmış başarı hikayelerinden biri de sizin hayatınız olur. Gelin şimdi hep beraber birkaç yaşanmış başarı hikayelerine göz atalım…

#1 Elon Musk

 Başarı hikayesi kaleme alıp Elon Musk’ı kaleme almamak olmaz diye düşünüyorum. Kendisine gerçek hayatın Tony Stark’ı diyende var. Güney Afrika asıllı Amerikalı mucit ve girişimcidir. Aynı zamanda Elon Musk SpaceX kurucusu ve Tesla Motors aynı zamanda da Paypal’ın kurucu ortaklarındandır. Bu arada SolarCıty’nin de başkanıdır.

 Musk, Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. İlk önce kendi kendine yazılıp ve kod öğrendikten sonrada 12 yaşında kendi ürettiği Blastar isimli oyunu satarak ilk yazılım ticaretini gerçekleştirmiş oldu. 1992 yılında,  Queen’s University’de iki sene geçirdikten sonra, University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumaya gitti. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da ekonomi lisansı aldı aynı zamanda da fizik alanında da yan dal diploması aldı. Daha sonrada Silikon Vadisi bölgesine taşındı.

 Musk, 1995 senesinde Stanford’da yüksek lisans yapmaya başladı ancak birkaç gün sonra kardeşi ile beraber yeni işler için çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olarak bilinen Zip2 projesine adım atmak için okul hayatına son verdi . 1999 yılında 307 milyon dolar nakit ve 34  milyon dolarlık hisse senedi vererek satın aldı.

   Aynı 1999 senesi içerisinde Mart aylarında X.com’un ortak kuruculuğunu üstlendi ertesi sene de X.com kadar büyük olan bir açık arttırma sistemi Confinity ‘yi bünyesine alarak PayPal’ı meydana getirdi. 2002 yılının Ekim ayına geldiğinde PayPal eBay taradından 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Başarılarının ardı arkası kesilmeyen Musk üçüncü şirketi olan SpaceX’i 2002 yılının Haziran ayında kurdu. Halen bu şirketin CEO ve CTO’sudur. Bu şirket, roket teknolojisinin durumunu daha da ilerletmeye odaklanmış fırlatma araçları geliştiren ve üreten bir şirkettir. İlk uzay araçları Dragon, ilk iki fırlatma araçları ise Falcon1 ve Falcon9 olarak bilinir.

  Ve bu başarı hikayesine Tesla Motors’u da eklememek olmaz diye düşünüyorum. Bu firma yüksek performanslı elektrikli araçları piyasaya sunmayı hedefleyen, silikon vadisi merkezli bir firmadır. Firma 2003 yılında küçük bir ekiple faaliyetlerine başlar ancak Elon Musk 2004 yılında aralarına katılır. Bununla beraber takip eden yıllarda ekip daha fazla bilişim, elektronik ve otomotiv alanında mühendisleri işe alarak genişledi.

 Başarı hikayesine bir de SolarCity’de eklenmiş bulunmakta. SolarCıty, 2006 yılının Temmuz ayında kuruldu ve kurucuların kuzeni olarak Musk, güneş şirketi için bir öneri olarak başlangıç konseptinde yardımcı ve şirketin yönetim kuruluna başkan olarak alındı. Günümüzde bu şirket güneş panelinden şarj istasyonuna kadar birçok şeyi tasarlamaktadırlar.

 Son olarakta Musk’ın kendi geliştirdiği Hyperloop aracı var. Araç, metro gibi tünellerin içinden geçecek aynı zamanda da vakum teknolojisini kullanacak bu arada aracın enerjisi de güneş panelleri ile sağlanacak. Hyperloop ulaşımda bütün rakiplerini geride bırakacak bir başarı elde edeceği söylenir Tabi Musk bu arada Iron Man 2 filminde Tony Stark karakterinin ilham kaynağı olmuş hatta filmin küçük bir sahnesinde de konuk olmuştur. Kesinlikle ilham alınması gerekilen bir başarı hikayesi bence.

#2 Kübra Öztürk

Bu sefer başarı hikayesi bir kadından geliyor. Kübra Öztürk, Ankara Mamak doğumlu. 1991 yılında doğan Öztürk’ün babası bir konfeksiyon işçisiyken annesi de bir ev hanımıdır. Maddi olarak sıkıntılı bir ailenin en küçük ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Aile içerisinde yaşanılan imkansızlıklar onu ve ailesini fazlasıyla üzüyor olsa da bu durum onun içinde ki hırsı kamçılayan bir durum olmuştur aynı zamanda çevresinin de olumsuz düşünceleri vardır ki bir başarı hikayesinde hikayenin en önemli mevzusu çevreye karşı sağır olmak ve hiçbir bahanenin arkasına sığınmamak demişler. O da aynısını yaptı hem çevresine karşı sağır oldu hem de hiçbir bahanenin arkasına sığınmadı. Kendisine okulda yeni açılmış bir satranç merkezi olduğunu söylediler ve Kübra’da merkeze dahil oldu ve tabi ondan sonra bu merkezde başarıları katlanarak arttı. Kübra Öztürk Türkiye’ye ilk kez Avrupa şampiyonasını kazandırdı. 2000 yılından bu yana her yıl içerisinde bulunduğu yaş gruplarında girdiği müsabakalarda Türkiye Şampiyonu oldu. Satrancın prensesi olan Kübra’nın bir sonraki hedefi ise Women Grand Master olabilmek ve dünya tarihine ilk Türk kadın olarak geçmek.

#3 Colonel Harland David Sanders

Kaleme aldığımız yaşanmış başarı hikayelerinden biri de hepimizin hep gördüğü fakat bazılarımızın dikkatini çekmediği bir kişi. Dünyaca popüler bir Fast Food markalarından olan KFC’nin kurucusu olan hatta logosunda da resmi olan Colonel Harland Sanders. Kendisinin hayatı kesinlikle hepimize örnek olabilecek bir başarı hikayesi. O kadar zorluğa rağmen yılmadan kalkmış ve hayatını bir başarı hikayesi olarak parlatmayı başarmıştır. Yaşanmış başarı hikayelerinin en başlarında olan bu hikayeye hep beraber bir göz atalım. Kendisi 1890 yılında Indiana’da dünyaya gelmiş ve maalesef 5 yaşındayken babasını kaybetmiştir. Tabi 5 yaşında babasını kaybetmiş fakat en büyük zorluğu annesi yaşamıştır ailesini geçindirmek için çalışmak zorunda kalmış ve kardeşlerine ise 5 yaşında ki Sanders bakmıştır. Tabi bu bakıcılık durumu KFC’nin temellerini atan aşçılık yeteneğinin başlangıcı olmuştur. Kardeşlerine yemek pişirmesiyle aşçılığının temelleri atılmıştır. Sanders 10 yaşına geldiği zaman çalışmaya başlamıştır 16 yaşına geldiği zaman okulu bırakmak zorunda kalmıştır ve 17 yaşında olduğunda da dört ayrı işten çıkarılmıştır. Annesi bu sırada yeniden evlenmiş ve üvey babasıyla beraber geçinemediğinden ötürü gizlice evden kaçmıştır. Kimliğini tamamen değiştiren Sanders doğum tarihini de değiştirerek Amerikan ordusuna gitmiştir fakat bir süre sonra da terhis edilmiştir. Colonel Sanders evlendiğinde 18 yaşındaydı ve Josephine King ile evlenmiştir. 22 yaşına kadar trenlerde kondüktör olarak çalışmıştır ancak belli bir müddet sonra kovulmuştur. Bütün bunların üzerine de karısı çocuklarını yanına alarak kendisini terk etmiştir.  Çiftin üç çocuğu olmuş ancak oğulları uzun yaşayamamış. Colonel çok zor günler geçirmiştir. Hayatını toparlayabilmek adına farklı işlerde de çalışmış fakat başarılı olamamış bu başarısızlıklar yüzünden intihar etmeyi düşünen Sanders, intiharın eşiğindeyken yemek yapma konusunda fazlaca yetenekli olduğunu hatırlamıştır. Yeniden ayağa kalkmış ve kendisine bir dükkan açmaya karar vermiştir. Tennesee yakınlarında Corbin şehrinde benzin istasyonunda açtığı dükkanı ilk KFC dükkanıdır.

#4

Kendi özel sosu ile yaptığı kızarmış tavukları yapıp satmaya başlayan Sanders, yaptığı menüler müşteriler tarafından kısa sürede çok sevilir. Bu kadar fazla ilgi görmesinin ardından daha da fazla hizmet verebilmek için benzin istasyonunun karşısında bir motel açmış ve ünü kısa sürede tüm eyalete hızla yayılmıştır. Sanders’a Kentucky valisi, “Albay” lakabını takmıştır. Ancak bu başarısı pek uzun sürmedi ve hizmet verdiği herkesin uğradığı bu yol, yeni yapılan otoban yüzünden kullanılmaz duruma geldi ve Sanders battı. 66 yaşında parasız kalmış ve borçlarını ödeyebilmek için elindeki her şeyi satmıştı ama yine de pes etmemeye yemin etmişti. Elinde avucunda sadece emekli maaşı kalan Sanders, tavuklarını satacak bayii aramaya başlamış arabasıyla Amerika’da uğradığı 1008 restorandan ret cevabı almıştır. Ancak girdiği 1009. Restorana bu teklifi kabul ettirmiştir.  Bu sefer sattığı tavuk başına komisyon almaya başlamış ve kızarmış tavukları Sanders tarafından çok sevilmiştir. Ve bu ilgiden dolayı ABD’nin dört bir yanındaki yüzlerce restorana Franchise vermiştir. KFC bir efsane olmuş ve Albay Sanders, şirketin resmi yüzü olarak kalması şartıyla, şirketini 2 milyon dolara John Brown Jr.’a satmıştır. Ve resmi yüzü olarak kaldığı her yıl kendisine 250.000 dolar ödeme yapılmıştır. Albay Sanders, 90 yaşında ne yazık ki vefat etmiştir ve geriye onca sıkıntıya rağmen büyük bir marka olan KFC’yi bırakmıştır. Şimdi KFC 115 ülkede, 19.000’den fazla noktada hizmet veren, dünyanın en çok sevdiği fast-food markası. Ne kadar da ilham veren bir başarı hikayesi değil mi?

#5 İbrahim Arıkan

Arıkan, 5 çocuklu bir ailenin ikinci oğludur. Kendisi doğduğu zaman köylerinde okul yokmuş fakat babaları okumalarını çok istiyormuş. Ama Arıkan’ı 9 yaşına kadar okula verememişler . Abisi 1 saat uzaklıkta olan okula gidip gelmekte baya bir zorluk çekince babası kendisini 9 yaşına kadar okula gönderememiş. İlk okula başladığı zaman hafta içinde akrabalarının yanında kalıyor hafta sonları da köyüne ailesinin yanına geri dönüyordu. Okul hayatını çok zor şartlar altında sürdürmüştür. Bütün bu zorlular içerisinde üniversiteyi de bitirmeyi başarmıştır. Üniversiteyi bitirmiş ve fizik öğretmeni olmuştur. Daha sonrada dershane öğretmenliğine başlamıştır. Daha sonra ise dershanenin sahibi. Dershane ve okullar açmış ve bir yurt dışı seyahatinde de kargonun ne olduğunu öğrenmiştir. Geri döndüğünde de Türkiye’nin ilk kargo şirketini kurmuştur. Fizik öğretmenliğinden holding patronluğuna yol alan başarısını azmiyle kazanmış ve bir başarı hikayesi yazmıştır. Tabi ki biricik mesleği olan öğretmenliği çok sevmekte ve eğitimi her şeyin üstünde tutmaktadır..

#6 Mustafa Kemal Atatürk

Başarı hikayeleri arasında bana en çok ilham veren Ulu Önderimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Sadece Türk milletinin değil onu tanıyan bir çok yabancının da ilham kaynağı olan başarı hikayeleri arasındadır hayatı. Yıkılan bir ülkeyi küllerinden yeniden doğmasına canla başla mücadele verip sonunda da bağımsız bir ülke kurmayı başarabilmek başarı hikayelerinin baş tacı hatta en önde gelenlerinden biri olmalıdır.

7 yaşındayken babasını kaybetti ve yetim kaldı. Yalnız ve içine kapanık biri olarak yaşamaya, oradan oraya sürüklenmeye başladı.

8 yaşında okuldan alındı ve bir dönem köyde yaşadı. Zamanını tarlalarda kargaları kovalamakla geçiriyordu.

10 yaşında yüzü kanlar içinde kalacak şekilde, yeni okulundaki hocasından dayak yedi. Ailesi onu okuldan aldı. Sinirden ve korkudan üç gün evinden çıkamadı.

17 yaşında hayalindeki okulun istediği bölümü için gerekli not ortalamasını bir dönem için tutturamadı.

24 yaşında tutuklandı, günlerce sorguya çekildi. 2 ay tek başına bir hücrede hapis yattı.

25 yaşında Suriye’ye sürgüne gönderildi.

27 yaşında, kendisinden bir yaş büyük meslektaşı, üyesi olduğu derneğin çalışmalarıyla kahraman ilan edilirken, o hiç önemsenmiyordu. Doğduğu şehrin merkezinde rakibi törenlerle karşılanırken, o kalabalık arasında tek başına olanları izliyordu.

30 yaşında kendisi başka şehirleri düşman elinden kurtarmaya çalışırken doğduğu şehir düşmanların eline geçti.

30 yaşında amiri, onu uzaklaştırmak için başka bir göreve atanmasını sağladı. Yeni görevinde fiilen işsiz bırakıldı. Aylarca boş kaldı.

37 yaşında böbrek hastalığından Viyana’da 2 ay hasta ve yalnız halde yattı.

37 yaşında komutan olarak yeni atandığı ordu dağıtıldı.

38 yaşında Savunma Bakanı tarafından görevinden atıldı.

38 yaşında bir toplantıda giyebileceği bir tek sivil elbisesi bile yoktu ve başkasından bir redingot ödünç aldı. Cebinde sadece 80 lirası vardı.

38 yaşında kendisi için tutuklama kararı çıkarıldı.

38 yaşında en yakın beş arkadaşından üçü, bir seçimde onun aleyhine oy kullandı.

39 yaşında idam cezasına çarptırıldı!

Ve sonunda 42 yaşında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu.

#7

Sizlerle beraber 5 ayrı yaşanmış başarı hikayeleri okuduk. Her birinin de türlü zorluklarla mücadele ettiklerine tanık olduk fakat onların hayatlarının birer başarı hikayeleri olmaları sağlayan temel şeyin asla vazgeçmemek olduğunu çevresindeki olumsuz koşullara bakmaksızın düştükleri yerden yeniden ayağa kalkmaları olduğunu gördük. Yazılmış her başarı hikayelerinin temelinde zaten bin bir türlü zorlukla mücade eden bireyler vardır ve onların hayatlarını birer yaşanmış başarı hikayeleri arasına yazdıran da bu zorluk içinde inatlaşarak çalışmalarıdır. İsteyen herkes bu başarı hikayelerinde kendi hayatını da başarı hikayesi yapabilir. Yolunuz açık bahtınız güzel olsun…

VAN GOGH KİMDİR?

Diksiyon Nedir? Neden Önemlidir?