Anime Dünyasına Giriş Yapacaklar İçin 5 Öneri

Çoğu insan anime kavramına ön yargıyla yaklaşır. Kimi ”bu yaşta çizgi film mi izlenir” derken kimi de ”animeler çok garip” diyerek bu renkli dünyanın bir parçası olmaktan mahrum kalırlar. Bu listede çoğu beşi aksiyon dolu olan, biri de iç açıcı yürek ısıtan animeler sıralanıyor. Ön yargılarınızı kırıp ufuk açıcı ve duygu dolu anime dünyasına giriş yapacaksanız bu altı animeye göz atmanız farklı bir zevke geçiş yaparken işinizi kolaylaştırabilir. Eğer düzenli ve tutkulu bir anime izleyicisiyseniz bu animeleri bilmemenize imkan yok.

DEMON SLAYER

Türkçe ‘ye İblis Keser olarak çevrilen Demon Slayer, iblislerle dolu bir dünyada yaşayan bir abi kardeşin ilişkisinin yoğunluğunu hissettiren ve ekrana kilitleyen bir anime. Ana karakter Kamado Tanjirou, kardeşi Kamado Nezuko ve ailesi köyde yaşarlarken iblis saldırısına uğrarlar. Tanjirou saldırı sırasında evde olmadığı için hayatta kalır ve kan gölüne dönmüş evine döndüğünde sadece Nezuko’nın hayatta kaldığını görür. Ne yazık ki Nezuko eski Nezuko değildir, evlerine saldıran iblis tarafından bir iblise dönüştürülmüştür. Nezuko’yu diğer iblislerden ayıran bir taraf vardır, Tanjirou’ya saldırmak yerine onu kendisini öldürmeye gelen iblis avcısının saldırısından korur ve iblis avcısını şaşkına çevirir. Hikâye Nezuko’dan asla ümidini kesmeyen Tanjirou’nun Nezuko’yu insana geri çevirme mücadelesiyle devam eder. Tanjirou Nezuko’yu korumak ve ailesini katleden iblisten intikam almak için yoğun bir çalışma içerisine girer ve bir iblis avcısı olma yolunda ilerler. Abi kardeş dinamiğiyle yürek ısıtan ve aynı zamanda izleyeni ağlatan, heyecanlandıran ve her türlü duyguyu hissettiren bu animeye bir an önce başlamalısınız.

ATTACK ON TITAN

Belki de anime izlemeyenlerin bile duyduğu ve zorla izletilmeye çalışıldığı bir anime olan Attack on Titan’ın Türkçe çevirisi Titana Saldırı’dır. Gerek mangası gerek animesi olsun, Attack on Titan ilk başta basit bir anime olarak görülse de hikâye ilerledikçe izleyenin ve okuyanın daha da kafası karışıyor. Hikâyede duvarlarla çevrili bir ülkede yaşayan insanlar devlerin(titanlar) saldırısından korunmak için yüzyıllar önce bu duvarları inşa etmişlerdir. Devlerin nereden geldiği büyük bir gizemdir ve Keşif Birliği diye adlandırılan askeri bir topluluk devler hakkında bilgi kazanmak için duvarın dışına çıkarlar. Olay örgüsü ana karakter olan Eren Yeager’ın ve iki arkadaşı Mikasa Ackerman ve Armin Arlert karakterlerinin duvar içerisindeki ve duvarın dışarısındaki hayatlarından oluşur. Olay örgüsü ilk sezonlarda daha basittir, bu üç karakterin ilişkileri, özgürlük istekleri ve idealleri onların Keşif Birliği’ne katılmalarına neden olur. Keşif Birliği’ne katılıp devler hakkında ve duvarın ötesindeki hayat hakkında bilgi sahibi olurlar ve bu noktadan sonra hikaye daha da komplike bir hal almaya başlar. Başta özgürlük teması üzerine kurulu olan bu anime sonradan daha karanlık bir hal alır. Animesini izledikten sonra mangasını da okumak daha da ufuk açıcı bir deneyim olur.

HELLSING

Vampir temalı dizi ve film izlemeyi seviyorsanız bu anime sizin için anime dünyasına giriş yaparken izleyeceğiniz en iyi anime olabilir. Vampirlere karşı verilen bir savaşta önemli bir şirket olan Hellsing Enstitüsü’nün vampirlerle mücadele ederken kullandığı en büyük silah Alucard adında bir vampirdir. Integra Fairbrook Wingates Hellsing uzun bir soy ağacına sahip olan Hellsing ailesinin bir üyesidir ve Hellsing Enstitüsü’nün lideridir ve aynı zamanda Alucard adlı vampirin sahibi ve yöneticisidir. Alucard yıllar önce Hellsing ailesinin eline tutsak olarak düşer ve bu ailenin tılsımla korunan mahzenlerinden birine kapatılarak yıllar boyunca çürümeye bırakılır. Ailevi çatışmalar sırasında Integra Hellsing Alucard’ı kendine bağlayarak hayatta kalmayı başarır ve ailesinin en güçlü üyesi haline gelir. Yapay yollarla vampir oluşturan gizemli bir örgüte karşı verilen savaşa Integra Hellsing öncülük eder ve anime Alucard ve Hellsing Enstitüsü’nün vampirlerle olan kanlı savaşını üzerinden ilerler.

YURI ON ICE

Artistik buz pateni yarışmacısı Katsuki Yuri’nin artistik buz pateni serüvenini anlatan Yuri On Ice, bu listedeki aksiyon içermeyen tek animedir. Yürek ısıtan ve insanı motivasyonla, pozitif duygularla ve tutkuyla dolduran bu animede ana karakter Katsuki Yuri başarısızlık ardına başarısızlık yaşar ve artistik buz patenini bir süreliğine bırakmaya karar vererek memleketine döner. Bir gün, artistik buz patenine merak sardığı yerde Yuri’nin idolü olan Victor Nikiforov’un koreografisini usta bir şekilde yapar ve o sırada onu gizlice çeken arkadaşı tarafından koreografisi sosyal medyaya yüklenir. Victor bu videoyu izler ve Katsuki Yuri’ye koçluk yapma teklifiyle Yuri’nin memleketine kadar gider. Victor Yuri’nin taklidinden çok etkilenmiştir ve daha öce de müsabakalarda gördüğü bu buz patencisini kendisi kadar başarılı ve tanınır yapmak için yanında kalarak onu yoğun bir eğitime sokar. Buz patenine verdiği molada Yuri buz patenine olan tutkusunu yitirmemiştir ve müsabakalara katılıp başarısız olsa bile finale katılıp müsabakayı kazanmasına olan inancını ve tutkusunu asla yitirmez. Harika animasyonlarıyla izleyeni ekrana kilitleyen bu spor temalı animeyi izledikten sonra artistik buz pateni sevdalısı olma ihtimaliniz çok yüksek.

SPY X FAMILY

Yeni bir anime olan Spy x Family her hafta çıkan bölümleriyle izleyenini ekrana kilitleyen bir başka anime olarak listede yer alıyor. Başta bir casus temalı anime olarak karşımıza çıksa da Spy x Family’nin aile kurumunun geleneksel tanımını yıkan bir tarafı vardır. Bir görev için aile kurması gereken Alacakaranlık takma adlı gerçek ismi bilinmeyen casus, görev için gittiği şehirdeki bir yetimhaneden özel bir kızı evlat edinir. Bu özel kızın adı Anya’dır ve insanların kafalarından geçen düşünceleri okuyabilme yeteneğine sahiptir. Alacakaranlık görevi tamamlamak için bir aile kurmalıdır, Eden Koleji denilen prestijli bir okula Anya’nın girmesini sağlamalıdır ve son olarak tam bir aile olabilmeleri için bir eş bulmalıdır. Alacakaranlık eşini bir terzide bulur ve adı Yor’dur. Yor başta normal bir işe sahip normal bir kadın olarak görülse de aslında geceleri kiralık katil kimliğine bürünür. Yaşadıkları yerde genç kadınların bekar olması şüpheli bir olaydır ve Yor kiralık katil kimliğinin açığa çıkmaması için Alacakaranlık ile bir anlaşma yaparak evlenir. Spy x Family adlı animede, casus bir baba, kiralık katil bir anne ve telepati yapabilen bir kız çocuğu ile normal görünümlü bir aile karşımıza çıkar.

Astroloji Nedir?

Viking Hayatı: Valheim İncelemesi