ABİ O NE YA? YENİYOR MU?

Ekonometriekonomik verilerinmatematikistatistik ve bilgisayar bilimi aracılığıyla ekonomik ilişkilerin ampirik bir biçimde değerlendirilerek, bu veriler arasındaki ilişkiyi inceleyen bilim dalıdır.[1] Daha açık olmak gerekirse, “sonucu uygun metodlarla ilişkilendirilmiş, teori ve gözlemin eşzamanlı gelişimi tabanlı mevcut ekonomik olgunun nicel çözümlemesidir.” Bir ekonomiye giriş ders kitabı ekonometriyi: “dağlarca verinin arasından basit ilişkileri çıkarmak için titizlikle araştırmak” olarak açıklamıştır. “Ekonometri” terimi ilk olarak Polonyalı ekonomist Pawel Ciompa tarafından 1910 yılında kullanılmıştır. Bugünkü kullanım şekline getiren ise Ragnar Frisch‘dir.“  https://tr.wikipedia.org/wiki/Ekonometri

Bölüm: İstatistik, Ekonometri ve Yöneylem Araştırması olmak üzere üç anabilim dalından oluşmaktadır.

İşin teorik ve ana kısmı budur. Bir ekonometri öğrencisi olarak benim tanımlamamla ise; ekonometri çok spesifik bir alan. Matematik, istatistik, iktisat, bilgisayar programlama… Hepsinin karması. Bunların yanı sıra seçmeli veya zorunlu dersler olarak temel hukuk eğitimi de alırız. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin babası diyebiliriz. Abartmıyorum çünkü bizim bölümümüze çoğu insan bilmeyerek gelir, işin gerçek yüzünü mutfağında öğrenir. Çoğu yolun yarısında kendisine uymadığını anlar ve yoldan geri döner kimileri ise sever, devam eder. Evet ben de sonradan sevenlerdenim. Bölümü matematik sevmiyorsanız ya da ilginiz yoksa kesinlikle tercih etmemenizi öneririm. “Aman kolay ya! Baksana abi başarı sıralaması da yerlerde, elbet yata yata bitiririm bu bölümü ben. Kolaya benziyor eheheh!” demeyin. Bitmez. Başarı sıralamasının düşük olması tercih edilmemesinden ve maalesef ki Türkiye’de istihdam edilmesinin zorluğundan ötürü. Özellikle 2.sınıfta bölüm derslerini almaya başladıktan sonra işimizin çoğu rakamlarladır bizim.

Ekonometri Dersleri Uludağ Üniversitesi Ders Kataloğu  

http://bilgipaketi.uludag.edu.tr/Programlar/Detay/343?AyID=25 (2017-2018) benim üniversite hayatına başladığımda sorumlu olduğum müfredatımız bu şekilde. Ayrıca her üniversitenin kendi sitesinden ilgili fakültenin ‘Eğitim Planı/Ders İçerikleri’ kısmından okutulacak derslerine ulaşabilirsiniz.

Ekonometri Mezunu Ne İş Yapar?  

HO: Börekler Covid kurallarına uygun değildir.

H1: Börekler Covid kurallarına uygun.

 

Ekonometri, yöneylem ve istatistik paket programları destekli eğitim gören Ekonometri Bölümü öğrencileri mezun oldukları zaman gerek kamu gerekse özel sektörde,  Ekonometrisyen, Uygulamalı İstatistikçi, Yöneylemci, Matematiksel İktisatçı, Sistem Analisti olarak çalışma imkanına sahiptir.

Yoğun uygulamalı eğitim gören Ekonometri Bölümünden mezun olan öğrenciler hem kamu hem de özel sektörde çalışma imkanı bulabilmektedirler. Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) başta olmak üzere bölüm mezunları özellikle firmaların Ar-Ge, planlama ve kalite kontrol bölümlerinde çalışabilmektedirler. Bunun yanı sıra, bankacılık, finans, sigortacılık sektörlerinde ve araştırma şirketlerinde geniş bir alanda iş bulma olanağına sahiptirler.

Peki Ekonomi ve Ekonometri Arasındaki Fark Nedir? 

Biz ekonometristler işin daha çok nicel kısmıyla ilgilenirken ekonomi bölümünde durum daha farklıdır.  Nicel: Bütün farklı kavramların sayılabilen, ölçülebilen ve azalıp çoğalabilen özelliklerini anlatan yapıya denmektedir. Nitel: Nicelin tersidir. Yani bütün değişik kavramların sayılamayan, atılır çoğalmayan ya da ölçülemeyen değerlerini anlatan yazı şeklinde öne çıkar. Tahmin üzerinedir daha çok. Bu konunun detayına tam inemeyeceğim, ayrımını tam olarak henüz ben de yapabilmiş değilim açıkçası. Umarım yüksek lisansta yapabilir durumda olurum, o zaman açıklarım.

Kampüstesin #bicesaret

Prensiplerin Sağlam Kuralların Esnek Olsun