3 Sezonda Avatar: The Last Airbender

Bugün birçoğumuzun çocukluğunda severek izlediği bir çizgi dizi olan Avatar The Last Airbender serisini inceleyeceğiz. Seri 2005 yılında çıkmış olmasına rağmen günümüzde halen yaş fark etmeksizin birçok insan tarafından seyredilmeye devam ediyor. Yayın hayatına Nickelodean’da başlamış olan seri şuan Netflix gibi büyük yayın platformlarında yer alıyor. Hadi gelin dünyada büyük bir ses getirmiş çizgi dizimizi inceleyelim.

1. Avatar: The Last Airbender Konusu

2. İlk Kitap: Su 

3. İkinci Kitap: Toprak

4. Üçüncü Kitap: Ateş

1. Avatar: The Last Airbender Konusu

Hikayemiz insanlar ve ruhların bir arada yaşadığı bir dünyayı anlatmaktadır. Bu dünyada 4 temel elementten birini kontrol etme yeteneğine sahip bükücü isimli özel yetenekli insanlar bulunmaktadır. Bu bükme yetenekleri doğrultusunda insanlar 4 ulusa ayrılmıştır: Ateş Ulusu, Toprak Ulusu, Su Kabilesi ve Hava Göçebeleri. Bu ulusların barış ve denge içerisinde yaşayabilmesi için sorumlu biri bulunuyor, bu da bizi ana karakterimiz olan Avatar Aang’e götürüyor. Aang, Güney Hava Göçebeleri’yle yaşayan 12 yaşında bir çocuktur. Keşişler tarafından Avatar olduğunu ve bütün elementleri kontrol etmeyi öğrenmesi gerektiğini öğreniyor. Henüz küçük bir çocuk olan Aang, bu sorumluluğa ve baskıya dayanamayıp uçan bizonu Appa ile kaçarak kendilerini bilinçsizce bir buz kütlesinin içine hapsediyor. Bu olaydan 100 yıl sonra tesadüfi bir şekilde su kabilesinden Katara ve Sokka adlı iki çocuğun Aang’i bulmasıyla hikayemiz başlıyor. Aang kurtarıldıktan sonra, buzda kaldığı süreç içerisinde dünyadaki barış ve dengenin Ateş Ulusu tarafından bozulduğu ve kendi kabilesinin ateş bükücüler tarafından yok olduğunu öğreniyor. Bakalım karakterimiz 4 elementte uzmanlaşıp, dünyayı kurtarabilecek mi?

Avatar, dünyayı kurtarabilmek adına sırasıyla su, toprak ve ateş elementlerinde ustalaşması gerekmektedir. Yazımızın bundan sonrası spoiler içermektedir.

2. İlk Kitap: Su

İlk sezon, Aang’in su elementinde ustalaşma sürecini anlatmaktadır. Su, değişkenliğin, akışkanlığın ve yenilenmenin elementidir. Su bükücüler güçlerini ay ve okyanus ruhundan alırlar. Bu sebeple, dolunay çıktığında daha güçlü olurlar. Su bükücüler arasında nadiren de olsa kan bükücülük olarak adlandırılan tehlikeli bir yetenek de vardır. Aang, uyandıktan sonra Güney Su Kabilesinde olduğunu fark eder. Burada kendisine su bükme ustası bulabileceğini düşünür. Ateş Ulusu buradaki su bükücüleri yok ettiği için geriye tek Katara kalmıştır anca Katara da deneyimli bir su bükücü değildir. Kendilerine bir usta bulma amacıyla Aang, Katara ve kardeşi Sokka (maalesef kendisi bir bükücü değil) Kuzey Su Kabilesi’ne doğru yola çıkarlar. Bu yolculuk sırasında, Ateş Lordu’nun Zuko, babasına saygısızlık ettiği gerekçesiyle sürgüne gönderilmiştir. Sürgünden geri dönmesinin ve babasının kendisini affetmesinin tek yolu ise, 100 yıldır öldüğü düşünülen Avatar’ı yakalayıp geri getirmesidir. Bu yolculuk sırasında, Avatar takımı Zuko’dan kaçmaya çalışırken bir yandan da dünyanın Avatar yokluğunda ne kadar değiştiğine şahit olurlar. Sezon sonunda, karakterlerimiz Kuzey Su Kabilesi’ne ulaşırlar ve burada su bükmeyi öğrenirler. Bu süreçte ateş ulusu, son su bükücülerin yaşadığı bu kabileye saldırır. Buradaki kabile üyelerinin ve ruhların yardımıyla, Avatar ve arkadaşları bu saldırıyı geri püskürtür.

3. İkinci Kitap: Toprak

Kuzey Su Kabilesi’nde aldıkları eğitim sonucunda, Katara usta bir su bükücü olmuştur. Aang ise Katara’yla beraber eğitimine devam ederken, bir yandan da toprak bükmeyi öğrenmek için Toprak Krallığı’na doğru yola çıkmıştır. Avatar Takımı, Aang için toprak bükme ustası ararlarken Toph isimli bir kızla karşılaşırlar. Toph kör olmasına rağmen, toprak bükerek etrafını görebilmektedir. Bu yeteneği, kendisi gibi kör olan köstebeklerden öğrenmiştir. Hayatı boyunca kör olduğu için kısıtlamalar ve kurallar içerisinde geçen Toph’u, Aang’e toprak bükmeyi öğretmeye ve dünyayı kurtarmada yardım etmede ikna ederler. Hava, özgürlüğün ve hareketin elementidir. Hava bükücüler sorunla karşılaştıklarında direkt karşılık vermek yerine daha barışçıl yöntemler ararlar. Bunun zıttı olan toprak ise, sertliğin  ve dayanıklılığın elementidir. Toprak bükücüler, sert bir mizaca sahiptirler ve sorunlarıyla direkt yüzleşmeyi tercih ederler. Ana elementi hava olan Aang’in karakterine, toprak bükücülük zıt olduğu için bu elementi öğrenirken çok zorlanır. Aang, Toph’la olan eğitimine devam ederken, Toprak Krallığı’nın çoğu şehrinin Ateş Ulusu tarafından ele geçirildiğini öğrenir. Ateş bükücüler tarafından ele geçirilemeyen tek yer, “Ele geçirilemeyen Şehir” anlamına gelen Toprak Krallığının başkenti Ba Sing Se’dir. Avatar Takımının Ba Sing Se’ye ulaştığı sırada, Ateş Ulusu’nun dış surlara saldırdığını görür. Bu saldırının başını Zuko’nun kız kardeşi olan, doğuştan ateş bükmekte güçlü Azula yönetir. Aang ve arkadaşlarının yardımıyla Azula’nın planları başarısız olur. Bu süreç zarfında, Zuko amcası Iroh’un yönlendirmesiyle birlikte kendi içindeki iyilik ve kötülük arasında savaş vermekte ve hangi tarafta olacağını seçmeye çalışmaktadır. Ba Sing Se’yi dışarıdan dışarıdan fethedemeyeceğini anlayan Azula, bir fırsat görmesiyle şehri içeriden ele geçirmek için harekete geçer. Bu olayın geliştiği doğrultuda Avatar takımı ve Azula karşı karşıya gelir ve aralarında bir savaş gerçekleşir. Bu savaş sırasında tarafını seçmekte şüpheleri olan Zuko, onurunu geri kazanama umuduyla Azula’nın yanında yer alır ve amcasına ihanet eder. Azula ve Zuko’ya karşı savaşta Aang ve Katara yenik düşer ve Aang, Azula’nın yıldırımıyla ölür. Böylece, Ba Sing Se şehri Ateş Ulusu’nun eline geçmiştir.

4. Üçüncü Kitap: Ateş

Üçüncü sezonun başlangıcında Katara, Kuzey Su Kabilesi’nden aldığı özel su ile Aang’i diriltmiştir ve uzun bir süredir baygın yatmaktadır. Bu sırada ekibimiz Ateş Ulusu topraklarında saklanmaktır ve herkes Aang’in öldüğünü düşünmektedir. Böylece ekip, Ateş Ulusu’nun en zayıf olacağı gün olan Güneş Tutulması gerçekleştiğinde bir saldırı planlar. Şu zamana kadar tanıştıkları dostlarından yardım isteyerek bir işgal ordusu kurarlar. Takım bu saldırının sürpriz olacağını düşünse de Ateş Ulusu’nun bu saldırıdan haberi vardır. Güneş Tutulması vakti geldiğinde, Avatar Takımı ve destekçileri Ateş Ulusu Sarayı’na bir saldırı düzenler. Ancak Ateş Ulusu’nun bu saldırıdan haberi olması sebebiyle, ekip pusuya düşürülür ve işgal planı başarısız sonuçlanır. Bunun sonucunda, takım destekçilerini geride bırakmak zorunda kalarak Ateş Ulusu’nu terk eder ve destekçileri esir düşer. Bu savaş sırasında Zuko, istediği hayatın bu olmadığını fark eder ve babasına karşı gelir. Babasıyla yaptığı savaşta zar zor hayatta kalan Zuko, Avatar takımına yardım etmeye karar verir ve peşlerinden gider. İşgal planının olumsuz sonuçlanması sebebiyle moralleri bozuk olan ekip, Batı Hava Tapınağı’na çekilir. Onları takip eden Zuko, ekibe katılmak istediğini ve Aang’e ateş bükmeyi öğretme fikrini önerir. Geçmişte yaşadıkları sorunlar nedeniyle Zuko’ya güvenmekte zorluk çekerler ancak başka seçenekleri olmadığı için bu teklifi kabul ederler. Böylece Aang’in ateş bükme eğitimi başlar. Zuko ve Aang’in yaptığı bir yolculuk sırasında, ateş bükmenin temelini ejderhalardan öğrenirler. Artık 4 elementin hepsini bükme becerisine sahip olan Aang’in, Ateş Lorduyla savaşma zamanı gelmiştir. Ateş Lordu Ozai ne kadar kötü bir insan olsa da Aang, barıçcıl karakteri sebebiyle onu öldürmek istememektedir ancak arkadaşları onu başka bir seçeneği olmadığına ikna eder. Her ne kadar Aang henüz savaşmak istemese de Ateş Ulusu Toprak Krallığını tümüyle yok etme planındadır. Bu nedenle, Avatar takımı bu saldırıyı durdurmak için yola çıkarlar. Avatar Aang, Ateş Lordu’yla yüzleşir. Aralarında geçen zorlu bir savaş sonrasında Aang, Ateş Lordunu yenilgiye uğratır. Her ne kadar onu öldürmesi gerektiğini bilse de o an tereddüt eder ve öldürmez. Ancak Ateş Lordunu böyle bırakmanın dünyaya tehlike oluşturacağını bildiğinden, aslan-kaplumbağasından öğrendiği yeni yeteneğiyle, Ateş Lordunun bükme gücünü alır. Herkes aksini söylemesine karşın, Aang bu sorunu barışçıl bir yöntemle halleder. Yeni Ateş Kralı olan Zuko ve Avatar Aang, birlik olarak bozulan düzeni tekrar sağlamaya ve dünyaya denge getirmeye söz verirler. 

Avatar: The Last Airbender, büyük küçük herkesin seveceği ve kendinden bir parça bulabileceği bir seridir. Bu vakte kadar izlemediyseniz bile keyifli vakit geçirmek istiyorsanız izlemenizi tavsiye ederim.

Sosyoekonomik Yalnızlık: Türkiye Sınıf Uçurumu

Stres Nedir ve Çözüm Yolları Nelerdir?