3.Nesil Kahvecilik: Filtre Kahve

Özellikle son birkaç yılın en çok tercih edilen kahve türlerinden biri olan filtre kahve ve kahveye dair her şeyden biraz bahsetmeye ne dersiniz? Bu yazıda filtre kahve nedir, nasıl yapılır, çeşitleri nelerdir gibi birçok sorunuza cevap alabilirsiniz. O halde gelin, başlayalım.

1908 yılında Melitta Bentz adlı Almanyalı bir kadın tarafından bulunan filtre kahve, aslında bulunuş amacı bakımından kimilerine garip gelebilir çünkü Osmanlının kahve kültürüne zıt bir yapısı vardır. Nasıl mı? Bilindiği üzere Osmanlı’da hakim olan Türk kahvesi, telveleriyle bütün halde sunulur fakat Melitta Bentz, bunun tam aksini yakalamaya çalışmıştır. O, kahveyi telvelerinden ayıracak bir filtreye kahve içerken ağzına telve gelmesinden hoşlanmadığı için ihtiyaç duymuş ve kendi imkanlarıyla geliştirdiği bir düzenek icat ederek, bunun patentini almıştır. Buradan sağladığı kazançla kurduğu şirket bugün hala torunları tarafından yönetilmektedir.

 Melitta Bentz’in o yıllarda attığı bu küçük adım, günümüzde çeşitlendirilmiş ve hızla büyüyen dev bir sektör haline gelmiştir. Filtre kahve, bugün sadece sokakta yürürken bile rastlayabileceğiniz birçok alt dala ayrılmıştır. Bu nedenle insanlar tarafından ciddi rağbet görmektedir

#1 Filtre Kahve Nedir, Nasıl Yapılır?

En kısa tanımıyla filtre kahve, kahve çekirdeklerinin öğütülmüş halidir fakat bununla sınırlandırılamaz. Granül kahvelerin aksine filtre kahvedeki mantık daha farklıdır. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin suyla buluşturularak demlenmesi de söz konusudur. Bu demleme işlemi ise yöntemine göre farklılık gösterir. Örneğin filtre kahve makinesi, mantıken el ile demleme işlemine göre daha basit bir yöntemdir fakat bazı kahve gurmelerince makineler, el ile demlenen kahvelerin tadını vermemektedir. Makinelerden farklı olarak el demlemelerinde de genelde french press veya filtre kahve kağıdı kullanılır. Tümünün ortak mantığı kahveyi telvelerinden ayrıştırarak tüketmektir.

Peki, filtre kahve nasıl yapılır?

Az önce bahsettiğimiz üzere pek çok demleme yöntemi mevcuttur fakat totalde iki temel yöntem bulunur; el ile demleme ve makineler… Filtre kahve makinelerinin genel düzeneği, kağıt veya süzgeç yardımı üzerine kuruludur. Makinenin çeşidine bağlı olarak gerekli yere koyacağınız öğütülmüş kahveler ve su, yapıya bağlı olarak işler ve kısa süre içerisinde kahveniz demlenir. El ile demlemelerde ise genellikle french press tercih edilir. Haznenin içine koyulacak kahve miktarı damak tadınıza ve porsiyon miktarına bağlı olarak değişebilir fakat önerilen miktar kişi başına 15-20 gr olacak şekildedir. Bu miktarda eklediğiniz kahvenin üzerine 250-350 ml sıcak su dökmeniz yeterli gelecektir. Ardından presleyip, biraz bekledikten sonra kahvenizi içebilirsiniz.

#2 Filtre Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Filtre kahvenin bilinen pek çok çeşidi vardır fakat bunlardan en çok tercih edilenleri sizin için sıraladık. Gelin filtre kahve çeşitleri nelerdir, öğrenelim.

  • Brezilya Kahvesi

Bu kahve çekirdeği, üretimde birinci sırada yer alır çünkü diğer kahve türlerine kıyasla daha yumuşak bir tadı vardır. İçerisindeki fındıksı tat sayesinde tatlı aromalara daha yakındır ve asiditesi düşüktür. Bu da sert bir kahve türü olmadığı anlamına gelir ve yumuşak kahve sevenler için tercih edilesidir.

  • Etiyopya Kahvesi

Etiyopya kahvesi ise orta asiditeye sahip, ortalama bir denklik isteyenler için ideal kahve tipidir. Dünya kahve üretiminde 5. Sırada yer alan Etiyopya’da üretilmektedir. Hatta ülke, kendi ürettiği kahvenin yarısını tüketmektedir.  Etiyopya kahvesinin temel tat yapısını narenciye ve karışık meyvelerin süslediğini söyleyebiliriz.

  • Guatemala Kahvesi

Yüksek asiditeye sahip olmasına rağmen en çok tercih edilen filtre kahve çeşitleri arasında yer alan Guatemala kahvesi, oldukça sert bir kahve çeşididir. Bunun temel nedeni; üretimi esnasında ıslak işlem tercih edilmesidir. Nemli topraklarda üretilen bu kahve çekirdeği, ıslak işlem esnasında doğa asiditesini korur ve ortaya çıkarır. Genel aromasında acı kakao, fındık ve çikolata tatları ağır basar.

  • Kenya Kahvesi

Kenya kahvesi, Kenya topraklarında yani volkanik açıdan oldukça zengin olan bir bölgede yetişir. Dolayısıyla Kenya kahvesi, mineral açısından da geniş bir zemine sahiptir. Ayrıca kendi içerisinde de üçe ayrılır; E (Elephant), PB (Peaberry), ve AA kahvesi.

  • Kolombiya Kahvesi

Kolombiya kahvesinin üretim yeri Kuzey, Merkez ve Güney bölgeleri olarak üçe ayrılır. Brezilya’dan sonra gelen en önemli kahve tipidir. Ortalama sertliktedir ve ortalama asiditeye sahiptir. Fındık, çikolata ve meyve tatları hissedilir.

Notalara Hayat Veren Emektar Müzik Daktilosu : Keaton

Kaygı Bozukluğu