10 Maddede Mobil Fotoğraf Çekmek İçin Bunlara Göz Atmalısın

fotoğraf çekmek

Gündelik hayatımızda her an yanımızda olan mobil cihazlarımızla da profesyonel fotoğraf çekmek mümkün. Bu yazımızda iyi mobil fotoğraf çekmek için 10 temel adımı sizler için hazırladık. Keyifli okumalar.

Mobil Fotoğraf Çekmek İçin

1. Lens temizliği

2. Işık ayarı

3. Tripod  kullanımı

4. Zoom yapmamak

5. Kamera ayarları

6. Kadraj açısı

7. Netlik

8.  Dikey – yatay çekim

9.  Çekim sonrası düzenleme

10. Tek kare ile sınırlı kalmayın

1. LENS TEMİZLİĞİ

Telefonunuz ile çekim yapmadan önce en önemli ve en temel şey, lensinizin temizliğidir. Temiz bir lens, net ve güzel fotoğrafların ortaya çıkması için önemli bir unsurdur .

2. IŞIK AYARI

Sadece telefon değil hangi cihaz olursa olsun fotoğraf çekmek için önemli unsurlardan biri de ışıktır. Yapay ışık yerine güneş ışığından faydalanarak daha güzel kareler elde edebilirsiniz. Ayrıca altın saat zamanı yani gün doğumundan 1 saat sonra ve gün batımından 1 saat öncesi, fotoğraf çekmek için güneş ışığından yararlanabileceğiniz en güzel saatler olacaktır.

3. TRİPOD KULLANIMI

Tripod nedir?

Tripodun kelime anlamı üç ayak demektir. Tripod  telefonunuzu veya kameranızı sabit tutmaya yarayan üç ayaklı bir alettir.

Çektiğiniz fotoğraflarda telefonunuzu bir tripod aracılığıyla sabit tutmak daha güzel fotoğrafların ortaya çıkmasında yardımcı olacaktır. Aynı zamanda uzun pozlama fotoğraf çekileceği zaman tripod kullanımı önemlidir.

4. ZOOM YAPMAMAK

Fotoğraf çekerken zoom yapmak hem fotoğrafınızın kalitesini düşürecek hem de netliğini bozacaktır. O yüzden fotoğrafını  çekeceğiniz nesneye zoom yapmak yerine yeterince yaklaşmanız daha iyi sonuçlar verecektir.

5. KAMERA AYARLARI

Dijital fotoğrafçılıkta bir diğer temel nokta kullandığınız cihazın kamera özelliklerini iyi bilmektir. Telefonunuzda ne tür çekim moodları olduğunu bilmek size çok büyük avantajlar sunacaktır. Odaklama, pozlama, ISO kontrolü ve diyafram açıklığını iyi bilmek kaliteli fotoğraflar çekmeniz için size çok yardımcı olacaktır.

6. KADRAJ AÇISI

İyi bir fotoğraf çekmenin en önemli ve en temel noktası kadraj açısıdır. İlk çekimlerinizde  bunu bulmakta zorlanabilirsiniz fakat ilerleyen zamanlarda gözünüz kendiliğinden en iyi kadraj açısını bulacaktır. Kadraj açısını bulmanın en iyi yolu çekeceğiniz nesneyi, kişiyi veya hayvanı  her yönden çekmeniz ve bunları karşılaştırmanız olacaktır. Yere yakın, yukarıdan, sağ taraftan veya sol taraftan çekmek size farklı bakış açıları kazandıracaktır.

7. NETLİK

Net bir fotoğraf her zaman daha güzel sonuçlar ortaya çıkarır. Mobil fotoğraf çekerken netliğin ön planda olmasına, fotoğraf çektiğiniz nesnenin üzerinde olmasına dikkat edin. Örneğin bir insan fotoğrafı çekeceksiniz. Netliğin modelinizde olması ve arka tarafında  flu bir görüntü olması modelinizi ön plana çıkaracak ve ilgiyi ona yoğunlaştırılacaktır.

8. DİKEY – YATAY ÇEKİM

Fotoğraf çekerken tek bir model, nesne üzerinde çalışıyorsanız dik fotoğraflar çekmek her zaman daha güzel ve daha estetik sonuçlar çıkaracaktır. Fakat geniş bir alanı çekmek istiyorsanız yatay fotoğraf çekimi tam size göre olacaktır.  Yatay fotoğraf çekimi geniş bir alanı kadrajınıza sığdırmanızda size çok güzel avantajlar sağlayacaktır. Örneğin tek bir gülün veya bir buket gülün fotoğrafını dikey çekmek daha güzel duracakken bir gül tarlasını yatay bir şekilde çekmek sizleri daha güzel sonuçlara ulaştıracaktır.

9. ÇEKİM SONRASI DÜZENLEME

Fotoğraflarınızı yukarıdaki maddelere göre çektikten sonra gözünüze çarpan birkaç şeyi belirli programlar aracılığıyla düzeltmeniz fotoğraflarınızı daha güzel gösterecektir. Aşağıda vereceğim programlar üzerinden fotoğraflarınızın  renk, ışık, beyaz dengesi vb. ayarları üzerinde oynamalar yapabilirsiniz fakat bu ayarları çok abartmamak her zaman daha iyidir. Çünkü önemli olan doğal fotoğraflardır.

Başlangıç için kolay kullanıma sahip fotoğraf düzenleyici uygulamalar

1.Snapseed

2.VSCO

3.Lightroom

10. TEK KARE İLE SINIRLI KALMAYIN

Mobil fotoğraf çekmek konusunda en büyük avantaj, güzel çıkmayan fotoğraflarınızı silebilmek.

Bu yüzden elimizde sınırsız çekim hakkı bulunmakta. Bir fotoğrafı tek bir açıdan değil birkaç açıdan çekmemiz gerektiğini daha önce belirtmiştik. Aynı zamanda sadece bir defa değil birkaç defa çekmek size güzel seçenekler sunacak ve o seçenekler arasında seçim yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Unutmayın her şey sizlerin elinde. Mobil kameralar ile çekilen fotoğraflar dünyaca ünlü dergilere ve gazetelere defalarca kapak olmuştur. Bu yüzden tek kare ile sınırlı kalmayın.

 

En kullanışlı mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarını görmek için bu içeriğimize de göz atabilirsiniz.

pasif gelir kaynakları

Pasif Gelir Kaynakları: 5 Öneri! Pasif Gelir Nedir?

Atalet Nedir? Atalet Ne Demek?